گواوا

نهال گواوا

معرفی نهال گواوا توسط مهندس ارسلان همتی

.
.
گواوا یکی از شناخته شده ترین میوه های هند می باشد. این درختچه بومی مناطق گرمسیری آمریکا بوده و موطن اصلی این گیاه برزیل است. این گیاه همیشه سبز در مناطق نزدیک استوا، هر ماه استعداد گلدهی دارد، اما در مناطق شمالی در سال دو بار و در مناطق جنوبی سه بار گل می دهد.
دارای ۱۵۰ گونه‌است، و اغلـب خودرو هستند. درختش دارای ریشه‌های سطحی است ریشه می‌تواند به گونه عمقی و پرپشت گسترش یابند. دارای برگ‌های بدون کرک یا پوشیده از کرک است و گل های خوشبو است که در بهمن و اسفند می روید. میوه ی آن شبیه انار و دارای تاجی از کاسبرگ می باشد. گوشتی و با بذر هایی قرمز یا زرد در درونش است.
.
.
میوه گواوا
.
.
این درخت همراه با محصولش حدود 30 سال عمر می کند و عموما تا 3 متر و گاهی تا 7 متر ارتفاع پیدا می کنند. گواوا منبع غنی از ویتامین ث و پکتین و دارای مقادیر مناسبی از کلسیم و فسفر بوده و همچنین بذر آن غنی از آهن می باشد.

روش تکثیر گواوا:

این درخت با روش پیوند زدن قابل تکثیر است که برای اینکار باید قطر پایه بذر آن از 12 تا 20 میلی متر باشد.
در تکثیر با بذر، بذرهای مطلوب و در شرایط مناسب در مدت 15 تا 29 روز جوانه می زنند.

 

گواوا قرمز:

درختچه گواوا قرمز یکی از واریته های گواوا است که چند ساله بوده و در آب و هوای گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل رشد می‌کند. این درختچه گل های سفید معطری تولید می‌کند که گل ها در نهایت به میوه تبدیل می‌شوند، پوست و گوشت میوه به رنگ قرمز است. میوه گواوا قرمز، طعم بسیار خوبی دارد و قطر آن ها 2 تا 7 سانتی متر است. این گیاه قابل کاشت در گلدان است و باردهی بالایی دارد. همچنین درختچه گواوا قرمز می‌تواند یک مورد مناسب برای درست کردن بونسای باشد.

فواید سلامتی میوه گواوا

  • گواوا از نظر کالری و چربی کم است اما چندین ویتامین حیاتی.مواد معدنی و ترکیبات آنتی اکسیدانی پلی فنولیک و فلاونوئید را در خود جای داده است.
  • که نقش مهمی در پیشگیری از سرطان ها ، پیری.عفونت ها و غیره دارند.
  • این میوه منبع بسیار غنی از فیبر در رژیم غذایی محلول است. 
  •  محتوای فیبر با کاهش زمان قرار گرفتن در معرض سموم و همچنین اتصال به مواد شیمیایی. ناشی از سرطان در روده بزرگ ، به محافظت از مخاط روده بزرگ کمک می کند.

مراقبت از نهال گواوا:

نهال گواوا را می‌توان در زمین و یا در گلدان نگه داری نمود. دمای مناسب برای رشد درخت گواوا 23 تا 28 درجه سانتی گراد می‌باشد. PH مناسب برای رشد گواوا 5 تا 7 است. خاک را باید مرطوب نگه داشت (هفته‌ای یک بار آبیاری کافی است)، به خصوص در زمان گل دهی و تولید میوه. فاصله بین نهال ها را باید 1 تا 2 متر در نظر گرفت.

درخت گواوا باید در یک مکان آفتابی نگه داشته شود. این گیاه باید در خاک‌های با زهکشی خوب و دارای مواد ارگانیک کاشته شود. در صورتی که می‌خواهید نهال گواوا را در گلدان نگه دارید، گلدان را با خاک گلدان با کیفیت و کمپوست پر کنید و نهال را در آن قرار دهید.

 

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید نهال گواوا میتوانید با شماره 09113818646 تماس بگیرید.

.
4/5 (1 Review)
, , , ,
نوشتهٔ پیشین
نهال فیجوا
نوشتهٔ بعدی
نهال آبیس ( نراد) از پرورش تا روش تکثیر

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

فهرست