1. گلفروشی آنلاین
 2. محصولات نهالستان
 3. خرید نهال ازگیل ژاپنی؛از روش تکثیر تا نگهداری ازگیل ژاپنی
japanese-loquat

خرید نهال ازگیل ژاپنی؛از روش تکثیر تا نگهداری ازگیل ژاپنی

2 دیدگاه
 • نهال ازگیل ژاپنی یک درخت زینتی با میوه های خوشمزه با گل‌های سفید، خیره‌کننده و معطر است که به خاطر مقاومت زیاد در برابر سرما، شاخ‌ و برگ‌های همیشه سبز و میوه‌های خوشمزه‌اش معروف است. زادگاه اصلی این درخت چین است اما در حال حاضر در سراسر جهان گسترش یافته و در 30 کشور جهان از جمله ایران به‌‎طور طبیعی کاشته می‌شود. این گسترش ازگیل ژاپنی گواهی بر سختی و سازگاری آن با کلیه شرایط آب‌وهوایی است، اگرچه آب‌وهوای متعدل را ترجیح می‌دهد.

  معرفی ازگیل ژاپنی

  نهال ازگیل ژاپنی

  نهال ازگیل ژاپنی به انگلیسی Japanese Loquat یا Eriobotrya japonica از خانواده Rosaceae و بومی نواحی تپه‌ای خنک در جنوب مرکزی چین است. در ژاپن ازگیل ژاپنی با نام biwa شناخته می‌شود و بیش از 1000 سال است که در این منطقه از آسیا رشد می‌کند. پیش‌ترها تصور می‌شود که ازگیل ژاپنی از خانواده Mespilus یا ازگیل است اما با این‌که از نظر نامی به‌همدیگر شبیه هستند اما از پرورش، رشد و نگه‌داری تا گل‌ و میوه‌دهی با همدیگر بسیار تفاوت دارند. درخت ازگیل ژاپنی یک درخت جنگلی با تنه کوتاه، تاج گرد و شاخه‌های پشمالویی است که می‌تواند تا 10 متر رشد کند.

  شکوفه درخت ازگیل ژاپنی و عطر زیبای آن

  گل ازگیل ژاپنی

  در اواخر تابستان درخت ازگیل ژاپنی شروع به گل‌دهی می‌کند. گل‌ها در نوک شاخه‌هایی که کمتر از 6 ماه دارند، تشکیل می‌شوند و به‌صورت خوشه‌ای خوشه‌ای هستند.

  گل‌های نهال ازگیل ژاپنی رایحه‌ای بسیار شیرین را در فضای باغ پخش می‌کنند. زمانی‌که بعدازظهر و در اواخر تابستان باد کمی شروع به وزیدن می‌کند، متوجه عطر دل‌انگیز این گیاه در اطراف حیاط خود خواهید شد.  از آ‌‌نجایی که تک‌تک گل‌ها با پایان فصل شروع به تبدیل شدن به میوه می‌کنند، گرم نگه داشتن درخت بسیار مهم است. اگر در آغاز و پایان فصل پاییز دچار سرمازدگی شود، احتمال ریزش میوه از درخت بسیار زیاد خواهد بود.

  کاربرد ازگیل ژاپنی و خواص میوه آن

  میوه ازگیل ژاپنی

  ازگیل ژاپنی می‌تواند تا 100 گل بدهد و به‌طور متوسط 60 گل در هر خوشه تبدیل به 10 تا 12 میوه می‌شوند. اگر در ابتدای میوه‌دهی متوجه شدید که ازگیل‌ ژاپنی میوه‌های کوچک تولید می‌کند، باید نیمی از محصول را حذف کنید، تا میوه‌های دیگر بزرگ‌تر شود. علاوه بر این بسیار مهم است که هر میوه قبل از برداشت کاملاً روی درخت رسیده باشد. در واقع بعد از این‌که گل‌ها کاملاً باز شدند، تقریباً سه ماه طول می‌کشد تا میوه‌ها قابل برداشت شوند.

  ازگیل ژاپنی بهتر است بلافاصله پس از برداشت، مصرف شود، زیرا ماندگاری طولانی ندارد و نگه‌داری آن در یخچال ممکن است فقط تا یک هفته دوام داشته باشد. ازگیل ژاپنی که با نام آلو ژاپنی نیز شناخته می‌شود بیضی شکل با رنگ نارنجی روشن است و طعمی بین زردآلو، لیمو و آلو دارند. از این میوه خوشمزه اغلب در کنسرو، کمپوت، ژله‌ها و شیرینی‌ استفاده می‌شود. چینی‌ها از میوه و برگ ازگیل ژاپنی برای درمان سرفه، دیابت، سرطان و پیشگیری از بیماری‌ها به‌دلیل وجود ویتامین و آنتی‌اکسیدان استفاده می‌کنند.


  همچنین ببینید: خرید نهال ازگیل جنگلی


  شرایط نگهداری از نهال ازگیل ژاپنی

  آفت و بیماری های ازگیل ژاپنی

  در حالی‌که نهال ازگیل ژاپنی در بسیاری از مناطق دنیا رایج است، اما بسیاری از آن‌ها میوه نمی‌دهند. این بدان علت است که شکوفه‌های ازگیل ژاپنی در مناطق سرد و معتدل محلی دچار یخ‌زدگی می‌شود. بنابراین در این مناطق از آن به‌عنوان یک درخت زینتی استفاده می‌شود. اگر تمام شرایط مناسب رشد فراهم شود، درختان پیوندی ازگیل ژاپنی که در بهار کاشته می‌شوند، می‌توانند در کمتر از دو سال محصول تولید کنند.

  – خاک: خاک لومی با زهکشی خوب که شوری یا اسیدیته بالا نداشته باشد، برای کاشت این نهال مناسب است.

  – کوددهی: معمولاً ازگیل ژاپنی نیاز شدیدی به کود ندارد. با این‌حال استفاده از کود 5-5-5 و چهار بار در طول فصل رشد منجر به تولید میوه بیشتر خواهد شد.

  – آبیاری: ازگیل ژاپنی نسبت به خشکسالی مقاوم است اما زمانی‌که آبیاری آن منظم باشد، پربارتر خواهد شد. نهال تازه کاشته شده ازگیل ژاپنی باید هر دو روز یکبار آبیاری شود. مرطوب نگه‌داشتن ریشه‌ها در این مرحله بسیار مهم است. از حدود شش ماهگی تا سه سالگی آبیاری درخت باید یکبار در هفته باشد. پس از استقرار کامل نهال می‌توانید آبیاری را کمتر کنید.

  – نور: درخت ازگیل ژاپنی بیشترین گل‌دهی و میوه را در آفتاب کامل تولید می‌کند. اگرچه این درخت در مکان‌های نیمه سایه نیز رشد می‌کند اما بازده‌ای آن کمتر خواهد بود.

  – دما: ازگیل ژاپنی مقاومت بالایی در زمستان دارد و تا دمای منفی 12 درجه سانتی‌گراد را می‌تواند تحمل کند. با این‌حال این درخت در دمای کمتر از منفی 2 درجه سانتی‌گراد میوه نخواهد داد. دمای بین 8 تا 15 درجه سانتی‌گراد برای رشد این نهال مناسب خواهد بود.

  – هرس: درختان ازگیل ژاپنی نیازی به هرس سنگین و مرتب ندارد. فقط شاخه‌های مرده را بعد از دوران میوه‌دهی و قبل از شکوفه‌زنی هرس کنید.

  آفات و بیماری های نهال ازگیل ژاپنی

  مگس میوه در برخی از مناطق یک مشکل واقعی برای درخت ازگیل ژاپنی است، به‌ویژه زمانی که درخت میوه می‌دهند. بنابراین در زمان میوه‌دهی باید درخت را مرتباً بررسی کنید و اگر مگس میوه دیدید میوه را از درخت بردارید و همچنین کلیه‌ی میوه‌های افتاده روی زمین را نیز جمع‌آوری کنید. از دیگر آفات این درخت می‌توان به شته، فلس سیاه و شب‌پره می‌توان اشاره کرد.

  طریقه کاشت و تکثیر نهال ازگیل ژاپنی

  بهترین روش برای تکثیر درخت ازگیل ژاپنی نهال پیوندی است. تکثیر از این روش باعث می‌شود تا بین دو تا سه سال درخت میوه‌دهی را شروع کند. با این‌حال اگر قصدتان از کاشت نهال ازگیل ژاپنی درخت زینتی است، می‌توانید از طریق بذر آن را تکثیر کنید.  برخی از گونه‌های ازگیل ژاپنی قابلیت تکثیر از طریق گرده‌ افشانی را دارند، با این‌حال احتمال میوه‌دهی آن نسبت به روش‌ پیوندی کمتر است. برای اطمینان از گرده‌افشانی می‌توانید دو عدد ازگیل ژاپنی را نزدیک یکدیگر بکارید.

  کاشت ازگیل ژاپنی بهتر است در بهار یا اوایل تابستان قبل از فرا رسیدن هوای گرم و خشک انجام شود. در مناطق معتدل و زمستان درخت را باید در پاییز کاشت. برای کاشت یک سوراخ دو برابر عمق ریشه درخت حفر کنید و قبل از قرار دادن گیاه در محل، یک فنجان کمپوست یا کود دامی در انتهای سوراخ اضافه کنید.

  همچنین قبل از کاشت یک چوب درخت تا حداقل تا 60 سانتی‌متر در عمق سوراخ داخل زمین فرو کنید. سپس گیاه را داخل سوراخ قرار دهید و ریشه‌ها را به‌خوبی در همه جهات پخش کنید. دوباره چاله را با نیمی از خاک بومی و نیمی از کمپوست مخلوط و پر کنید. خاک را به‌طورکامل آبیاری کنید. سپس نهال را با چوبی که در زمین فرو کرده‌اید، گره بزنید.

  صحبت های مهندس ارسلان همتی در مورد ازگیل ژاپنی

   

  قیمت نهال ازگیل ژاپنی

  قیمت نهال ازگیل ژاپنی به عوامل مختلفی مانند سن گیاه، نوع تکثیر، تعداد آن و… بستگی دارد. با این‌حال برای خرید این درخت می‌توانید به تولیدی گل و گیاه سرو طلایی مراجعه کنید. این نهالستان با تولید و فروش نهال با کیفیت که به‌طور مستقیم فروش آن را انجام می‌دهد، به‌دلیل حذف واسطه قیمتی بسیار مناسب و منصفانه برای فروش دارد.

  خرید نهال ازگیل ژاپنی

  اگر قصد خرید نهال ازگیل ژاپنی را دارید، علاوه بر نکاتی که در این مطلب ذکر کردیم، می‌توانید با مشاورین تولیدی گل و گیاه سرو طلایی تماس بگیرید تا از خدمات مشاوره این مجموعه نیز بهره‌مند شوید. این مجموعه یکی از بهترین تولیدکنندگان ازگیل ژاپنی و دیگر گیاهان در گیلان است که توانسته با کیفیت بالا، رضایت مشتریان را جلب کند.

  در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه خرید نهال در گیلان  و یا سایر محصولات سایت مانند کاج لاوسون، درخت انجیلی و نهال گواوا و عنبرسائل و …  از بخش تماس با ما سایت سرو طلایی اقدام نمایید

  سوالات متداول

  درخت ازگیل ژاپنی بعد چند سال میوه میدهد؟

  درخت ازگیل ژاپنی چون با بذر تکثیر می شود بعد از ۴ تا ۵ سال به میوه دهی می رسد.

  ازگیل ژاپنی در چه مناطقی رشد میکند؟

  این درخت در مناطق معتدل مثل شمال کشور وحتی درمناطق گرم مرطوب نیز رشد می کند

  ایا ازگیل ژاپنی خزان دارد یا همیشه سبز است ؟

  ازگیل ژاپنی برگهای سبز براق دارد وهمیشه سبز است. خزان نمی کند

  از چه طریقی تکثیر میشود و در چه نقاطی کشت میشود؟

  این گیاه از طریق بذر تکثیر می شود .گلهای سفید و معطر ان اوایل زمستان ظاهر می شوند و میوه ان اواسط بهار می رسد این گیاه بیشتر در مناطق گرم و مرطوب و معتدل رشد خوبی دارد

   

  سایر دسته بندی ها:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۵ رای
  3.7/5 (3 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست