1. گلفروشی آنلاین
 2. فروش نهال
 3. خرید و قیمت گل ناندینا (بامبو بهشتی) در استان گیلان
گل ناندینا

خرید و قیمت گل ناندینا (بامبو بهشتی) در استان گیلان

بدون دیدگاه
 • فروش گل ناندینا و پرورش این گیاه به دلیل این‌که همیشه سبز و شاخ و برگ‌های رنگارنگ و شبیه به بامبو دارد، در دنیا بسیار محبوب و پرطرفدار است.

  ناندینا در برابر خشکی و آسیب حشرات بسیار مقاوم است و اگر مراحل کاشت و نگه‌داری آن به‌درستی انجام شود، دچار هیچ‌گونه بیماری و مشکلی نخواهد شد.

  تنوع رنگ و شاخ برگ گل ناندینا بسیار زیاد و همچنین مراقبت از آن‌ آسان خواهد بود. در این مطلب هر آنچه که از نحوه‎‌ی کاشت تا مراقبت و فروش گل ناندینا باید بدانید را به‌طور مفصل در اختیارتان گذاشته‌ایم.

  معرفی گل ناندینا

  گل ناندینا با نام علمی Nandina domestica که در دنیا با نام‌های بامبو بهشتی، بامبو مقدس یا بامبو چینی نیز شناخته می‌شود، علیرغم نامش بامبو نیست و فقط شبیه به آن به نظر می‌رسد. در واقع این گیاه یکی از اعضای خانواده زرشک (Berberis) یا زرشکیان (Berberidaceae) است.

  مشخصه‌ی اصلی گل ناندینا ساقه و برگ‌های پیچیده و رشد همیشگی ریشه آن است که این شباهت به بامبو باعث شده تا با نام مستعار بامبو شناخته شود.

  ناندینا بومی ژاپن است و توسط شخصی به نام ویلیام کر (William Kerr) در سال 1804 به لندن آورده شده است. نام این گیاه برگرفته از نسخه‌ی لاتین ژاپنی آن یعنی Nanten و به معنا «بدی را به خوب تبدیل کنید، مشکلات را به عقب برگردانید» است.

  گل ناندینا در باغ‌های چین و ژاپن قرن‌ها است که کاشته می‌شود اما در ژاپن، این گیاه بیشترین محبوبیت را دارد، بنابراین در این منطقه بیش از 65 گونه از ناندینا پرورش می‌یابد و جالب است بدانید که این کشور دارای انجمن ملی ناندینا نیز است.

  عکس گل ناندینا

  گل ناندینا

   

  گل دهی و میوه دهی ناندینا

  گیاه ناندینا درختچه‌ای زیبا و همیشه سبز است که به صورت عمودی تا ارتفاع 2 تا 6 متر با تاج روباز استوانه‌ای به قطر حدود 1.5 متر، با ساقه‌های متعدد و معمولاً بدون انشعاب از سطح زمین، رشد می‌کند.

  این گیاه دارای شاخ و برگ‌های ظریف است که در بهار به رنگ قرمز و بنفش است. در تابستان روی شاخه‌های ناندینا گل‌های ریز سفید رنگی رشد می‌کند و کم‌کم تبدیل به میوه‌هایی شبیه به توت با رنگ سبز می‌شوند. این میوه‌ها در پاییز به رنگ قرمز روشن درمی‌آیند.

  برگ‌های گل ناندینا براق و به طول 50 تا100 سانتی‌متر، با برگچه‌های منفرد به طول 4-11 سانتی‌متر و عرض 1.5-3 سانتی‌متر، در انتهای شاخه‌ها رشد می‌کنند. برگ‌های جوان گل ناندینا در بهار به رنگ قرمز روشن هستند و سپس سبز می‌شوند اما در پاییز و زمستان دوباره به رنگ قرمز یا بنفش درمی‌آیند و قبل از شروع رشد دوباره سبز رنگ می‌شوند.

  گل‌های ناندینا به رنگ سفید و حدود 6 میلی‌متر قطر دارند که در اوایل تابستان در گل آذین مخروطی شکل ظاهر می‎‌شوند. میوه‌های ناندینا نیز به رنگ قرمز روشن با قطر 5-10 میلی‌متر روی خوشه‌ها به طول 20-40 سانتی‌متر، در پاییز می‌رسند و اغلب در طول زمستان روی گیاه باقی می‌مانند. میوه ناندینا سمی و حاوی سیانید  است و مصرف زیاد آن در پرندگان باعث مرگ آن‌ها خواهد شد.

  نگهداری از گل ناندینا

  همان‌طور که گفتیم گل ناندینا را به‌صورت خانگی یا کاشت در باغ می‌توانید پرورش دهید، اما نگه‌داری از گل ناندینا ظرافت‌های خاص خود را دارد که برای سلامت گیاه باید آن را بدانید.

  نکته‌ی اصلی که باعث می‌شود این گیاه به خوبی رشد کند، اطلاع داشتن از روشنایی و دمایی مناسب است. گل ناندینا را می‌توانید در هر زمانی از سال به جز اواسط تابستان بکارید اما بهار و پاییز بهترین زمان برای کاشت این گیاه خواهد بود.

  آبیاری گل ناندینا

  آبیاری گل ناندینا در تابستان باید منظم و فراوان انجام شود. در واقع پیش از خشک شدن لایه بالایی خاک باید گیاه را آبیاری کنید و هرگز نباید اجازه دهید خاک گیاه بیش از حد خشک شود.

  اما در زمستان و زمانی‌که ناندینا در هوای خنک در حال استراحت است آبیاری باید کاهش یابد و خاک در حالت نیمه مرطوب حفظ شود. به‌عنوان یک قاعده کلی در تابستان هر 3 روز یک‌بار و بقیه ایام سال هر 7-8 روز یک‌بار باید آبیاری کنید.

  فروش گل ناندینا

  نور مناسب گل ناندینا

  گل ناندینا فقط با نور کافی واقعاً زیبا و سالم رشد می‌کند. این گیاه آفتاب کامل را ترجیح می‌دهد. بنابراین گلدان ناندینا را باید روی پنجره‌هایی که به‌خوبی آفتاب‌گیر هستند قرار دهید. در هنگام رشد نیز به‌طور منظم گیاه را نسبت به دریافت نور بچرخانید تا تاج گرد خود را حفظ کند. گل ناندینا که در سایه کاشته می‌شوند با کمبود نور مواجه خواهند شد که با تغییر رنگ برگ‌ها، ضعیف شدن ساقه و عدم شکوفه‌دهی همراه است.

  دما مناسب گل ناندینا

  اگرچه گل ناندینا در تابستان قادر به تحمل گرما تا 40 درجه سانتی‌گراد است اما دمای مطلوب برای این گیاه در محدوده  18+ تا24+ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه می‌تواند افت‌های کوتاه دمای زیر صفر را نیز تحمل کند، اما احتمال آسیب به برگ‌های آن وجود دارد. بنابراین برای محافظت از تهدیدهای یخبندان بهتر است ناندینا را بپوشانید یا به گلخانه با دمای 5+ تا 10+ درجه سانتی‌گراد منتقل کنید.

  صحبت های مهندس همتی در مورد درختچه ناندینا

   

  خاک گل ناندینا

  گل ناندینا خاک‌های اسیدی متوسط، قلیایی ملایم و خاک غنی از هوموس را به خاک‌های خنثی ترجیح می‌دهد. با این‌حال زهکشی خوب خاک یکی از نیازهای اساسی برای بقا و رشد این گیاه است. اگر خاک زهکشی خوبی نداشته باشد هم آبیاری معمولی هم باران می‌تواند باعث غرقابی ناندینا شود. بنابراین برای زهکشی بهتر، حدود یک چهارم از حجم پرلیت را با خاک تازه اسیدی مخلوط کنید.

  کوددهی گل ناندینا

  بهتر است کوددهی گل ناندینا از بهار تا پاییز و با کودهای معدنی همراه با عناصر کمیاب انجام شود. همچنین یک لایه 2 تا 4 اینچی مالچ در اطراف پایه گیاه می‌تواند به محافظت از ریشه در برابر دمای سرد کمک کند.

  هرس گل ناندینا

  گل ناندینا به‎‌ویژه نوع خانگی آن نیازی به هرس ندارد. در صورت لزوم می‌توانید شاخه‌های قدیمی ناندینا کاشته شده در باغ را اوایل بهار و زمانی‌که میوه‌ها شروع به ریزش می‌کنند، هرس کنید.

  آفات و بیماری‌های گل ناندینا

  عمدتاً هیچ آفت یا بیماری شناخته شده‌ای گل ناندینا را تهدید نمی‌کند. با این‌حال زرد شدن برگ‌ها یک مشکل نسبتاً رایج برای ناندیناها است که اغلب به دلیل کمبود آهن ایجاد می‌شود. این مشکل را می‌توانید با افزودن مواد آلی به خاک یا افزایش سطح pH خاک برطرف کرد. همچنین قهوه‌ای شدن برگ‌های ناندینا می‌تواند ناشی از سوختگی باکتریایی باشد که درمانی برای آن وجود ندارد، اما مالچ‌پاشی و آبیاری کافی می‌تواند به کند کردن پیشرفت بیماری و تقویت گیاه کمک کند.

  تکثیر گل ناندینا

  تکثیر گل ناندینا بسیار آسان است. سریع‌ترین روش پیوند ناندینا از طریق قلمه و شاخه‌هایی است که نیم متر یا بیشتر از گیاه مستقر در خاک بالا می‌آیند و بهتر است که تکثیر در پاییز انجام شود. سپس شاخه‌های جوان قلمه زده شده را در خاک پیت-ماسه یا پیت-پرلیت بکارید و آن‌ها را در گلخانه‌ای با رطوبت بالا با دمای 25 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. ریشه‌دهی از این روش بین 4 تا 10 هفته طول می‌کشد.

  با این‌حال، تکثیر گل ناندینا از طریق دانه و بذر نیز انجام می‌شود. اگر می‌خواهید تعداد زیادی گل ناندینا را بکارید باید بذرها را با حدود یک‌ و نیم اینچ با خاک سست بپوشانید تا بعد از پنج تا شش هفته گیاه جوانه بزند آن وقت می‌توانید آن را در محل موردنظر بکارید.

  گل بابمبو بهشتی

  قیمت گل ناندینا

  قیمت گل ناندینا با توجه به سن، سایز و نوع آن متفاوت است. همچنین فروش گل ناندینا به صورت بذر، درختچه و گیاه آپارتمانی انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید که خرید گل ناندینا علاوه بر این‌که می‌تواند خانه و باغ شما را زیباتر کند، باعث تصفیه هوا، افزایش رطوبت و همچنین تقویت خلق‌وخوی‌تان نیز خواهد شد.

  بنابراین بهتر است که خرید گل ناندینا را از مراکز معتبر انجام دهید. زیرا علاوه بر یک قیمت مناسب از خدمات پس از فروش نیز برخوردار خواهید شد.

  فروش گل ناندینا در استان گیلان

  برای این‌که خرید گل ناندینا را با خیال راحت و با یک قیمت منصفانه انجام دهید، بهتر است به نهالستان گل و گیاه سرو طلایی مراجعه کنید. این مجموعه با بهره‌مندی از کارشناسان زبده و با تجربه واقع در پره سر گیلان است که علاقه‌مندان به پرورش و تکثیر گل ناندینا می‌توانند علاوه بر مراجعه به سایت و شبکه‌های اجتماعی این نهالستان می‌توانند به‌صورت حضوری نیز خرید گل ناندینا را انجام دهند و اطلاعات لازم در زمینه‌ی کاشت، نگه‌داری و تکثیر این گیاه را زیر نظر متخصصین کسب کنند.

  در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه خرید نهال در گیلان  و یا سایر محصولات سایت مانند کاج لاوسون، درخت انجیلی و نهال گواوا و عنبرسائل و …  از بخش تماس با ما سایت سرو طلایی اقدام نمایید

  سوالات متداول

  ایا گیاه ناندینا سایه پسند است؟

  گیاه ناندینا نور پسند است ،البته سایه را هم تحمل میکند ولی برگهایش رنگ بندی خودرا درسایه از دست می دهد. اما در مقابل نور برگها رنگارنگ می شوند .

  دیگر اینکه به چه ارتفاعی میرسد؟

  ناندینا گیاهی است بوته ای تا یک مترو نیم ارتفاع میگیرد

  علت ریزش برگ ناندینا و راه‌حل‌های آن

  اگر ریزش برگ ناندینا ناگهانی و شدید باشد، احتمالاً به دلیل یک مشکل جدی مانند بیماری یا آفت است. در این صورت، باید برای تشخیص و درمان دقیق به یک متخصص گیاه‌شناسی مراجعه کنید.

  سایر دسته بندی ها:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۸ رای
  4.5/5 (2 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست