1. گلفروشی آنلاین
 2. فروش نهال
 3. خرید گل شیشه شور؛ قیمت درختچه کالیستمون قرمز
خرید گل شیشه شور

خرید گل شیشه شور؛ قیمت درختچه کالیستمون قرمز

بدون دیدگاه
 • گل شیشه شور (Callistemon) گیاهی ظریف، همیشه سبز و بسیار محبوب است. آن‌ها با گل آذین‌های عجیب و غریب اما جذاب، بالکن، گلخانه، باغ و… را تبدیل به یک محیط بسیار زیبا و چشم‌نوار می‌کنند. اگر علاقه‌مند به پرورش گل شیشه شور هستید و سوالاتی از قبیل گل شیشه شور چگونه کاشت می‌شود؟

  برای رشد عالی آن باید چه نکاتی را در نظر گرفت؟ از چه روش‌هایی می‌توان این گیاه را تکثیر کرد؟ از کجا و بدون واسطه خرید عمده گل شیشه شور را انجام دهیم؟ و…. این مطلب خواندنی را از دست ندهید.

  آشنایی با گل شیشه شور

  گل شیشه شور (Bottlebrush) با نام علمی  Callistemon Citrinus و متعلق به خانواده Myrtaceae است. زادگاه اصلی گل شیشه شور استرالیا است که در سال 1789 به اروپا گسترش یافت و در سال 1814 برای اولین بار انواع این گل دسته‌بندی‌ شد.

  ارتفاع گیاه شیشه شور در استرالیا یعنی زیستگاه طبیعی خود به هفت متر می‌رسد، اما با توجه به نوع گل شیشه شور و همچنین بسته به شرایط آب و هوایی، ارتفاع آن‌ها بین سه‌ تا 6 متر است. گیاه شیشه شور به صورت یک درختچه کوچک با شاخه‌های آویزان رشد می‌کند که در نوک شاخه‌ها تا چهار بار در سال و عمدتاً  از اردیبهشت تا اوایل مهر به‌طور مکرر گل می‌دهد.

  گل شیشه شور

  گل آذین‌های استوانه‌ای گیاه شیشه شور از گل‌های منفرد تشکیل می‌شود  که خود را به شکل یک سنبله روی گیاه قرار می‌دهند. همچنین گل‌ها دارای پرچم‌های بلند متعدد و تقریباً به‌صورت عمودی هستند که بیشتر به سمت بیرون متمایل است. در واقع شکل گل‌های این گیاه تداعی کننده برس بطری‌ شور است که نام‌گذاری آن نیز به همین خاطر انجام گرفته است.

  گل‌های گیاه شیشه شور زرشکی رنگ هستند اما با توجه به انواع آن گل‌ها با رنگ نارنجی، زرد، لیمویی، سفید و قرمز نیز رشد می‌کنند. برگ‌های گل شیشه شور نیزه‌ای شکل، به رنگ خاکستری مایل به سبز و دارای سطحی سخت است. برگ‌های این گیاه حاوی روغن‌های مفید هستند. جالب است بدانید زمانی‌که برگ را  بین انگشت‌ها بمالید، رایحه‌ای خوشبو شبیه به لیمو را احساس خواهید کرد.

   

  انواع گل شیشه شور

  امروزه تقریباً 40 گونه گل شیشه شور وجود دارد که بیشترین تنوع این گیاه در ایالات متحده دیده می‌شود. از میان انواع گل شیشه شور، گونه‌های زیر در دنیا بیشتر طرفدار دارد:

  انواع گل شیشه شور

  1. شیشه شور سرخ یا Melaleuca citrina؛ همان‌طور که از نام این گونه پیدا است، شیشه شور سرخ دارای گل‌هایی به رنگ زرشکی و جگری است و رشد برگ‌ و گل‌های این مدل کاملاً متراکم هستند و با رشد گیاه، شاخه‌ها کمی قوس‌دار می‌شوند بنابراین گزینه خوبی برای پرچین است.

  شیشه شور سرخ با نام‌های Melaleuca citrina، Callistemon citrinus یا Callistemon citrinus Splendens نیز در دنیا شناخته می‌شود.

  2. شیشه شور مجنون یا Melaleuca viminalis؛ این مدل از گیاه شیشه شور، که با نام شیشه شور گریان نیز شناخته می‌شود، دارای گل‌های قرمز روشن است. این مدل دارای شکوفه‌های بزرگ و متعدد است که به سمت پایین رشد می‌کند. به‌دلیل نحوه‌ی رشد جداب و آویزان بودن گل‌ها و شاخه‌ها، یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای باغبانان است. این مدل با نام‌های creek bottlebrush و Callistemon viminalis نیز در دنیا شناخته می‌شود.

   

  3.شیشه شورStiff  یا Callistemon rigidus؛ دلیل نام‌گذاری این مدل شیشه شور به دلیل داشتن شاخه‌های صاف‌تر و سفت‌تر از دیگر گونه‌ها به‌ویژه شیشه شور مجنون یا سرخ است. این مدل یک مدل پرطرفدار برای پرچین و باغ‌ها است زیرا علاوه بر این‌که به راحتی هرس می‌شود، می‌توان آن را در ارتفاع 1 تا 3 متر نگه‌داری کرد.

  انواع شیشه شور

  4.شیشه شور لیمو یا Callistemon pallidus؛ یکی دیگر از انواع گل شیشه شور که بسیار پرطرفدار نیز است، مدل لیمو است. این نوع از گیاه شیشه شور دارای گل‌های زرد، لیمویی و سفید با شاخه‌های بسیار نازک است که به‌صورت عمودی رشد می‌کنند.

   

  5. شیشه شور آلپ یا Melaleuca pityoides؛ این مدل از گل شیشه شور دارای برگ‌های باریک و تقریباً سوزنی شکل است تقریباً یکی از گونه‌های کوچک از انواع گل شیشه شور است که بین 1 تا 2 متر رشد می‌کند. رنگ گل‌های این مدل زرد کم رنگ یا سفید است.

  خرید شیشه شور

  6. شیشه شور والوم (Wallum) یا Melaleuca pachyphylla؛ شیشه شور والوم، بومی سواحل استرالیا است که تا 4 متر رشد می‌کند و شاخه‌های گیاه به جای صاف بودن حالت ریزش را دارند. گل‌های این مدل قرمز و گاهی اوقات به رنگ سبز است.

  از دیگر انواع گل شیشه شور می‌توان به مدل‌های زیر اشاره کرد:

  • شیشه شور سوزنی
  •  شیشه شور صورتی
  •  شیشه شور Captain Cook
  • شیشه شور Endeavour
  •  شیشه شور بنفش
  •  شیشه شور Wildfire

  نگهداری گل شیشه شور

  گیاه شیشه شور عمر طولانی دارد و با رعایت حداقل‌ترین نکات می‌توانید به راحتی برای سالیان زیادی از آن‌ها نگه‌داری کنید. برگ‌های گیاه جوان شیشه شور ظریف و اغلب دارای رایحه‌ی لیمو هستند و اکثر گونه‌ها پس از شش سال شروع به گلدهی می‌کنند. اکثر گونه‌های شیشه شور هر سال حدود نیم متر رشد می‌کنند اگرچه بیشتر شیشه شور فقط حدود 40 سال عمر می‌کنند اما برخی از آن‌ها تا 50 سال نیز زنده می‌مانند.

  آبیاری گل شیشه شور

  معمولاً گیاهان بالغ که در فضای باز رشد می‌کنند نیازی به آبیاری ندارند و تنها بارش باران برای تأمین آب مورد نیاز آن‌ها کافی است. در آب و هوای خشک و تر، یک لایه مالچ می‌تواند به حفظ آب و رطوبت خاک کمک کند.

  نور مناسب گل شیشه شور

  گل‌ شیشه شور محیط روشن را می‌پسندد، بنابراین برای رشد نیاز به نور کامل خورشید دارد. این گیاه باید شش ساعت در روز در معرض نور خورشید قرار بگیرد. نور خورشید در شکوفه‌دهی گیاه بسیار تأثیرگذار است.  دما مناسب گل شیشه شور

  گیاه شیشه شور آب و هوا و دمای معتدل را ترجیح می‌دهد. برای این‌که گل بهترین عملکرد را داشته باشد باید در دمای بین 10 تا 32 درجه سانتی‌گراد نگه‌داری شود.

  خاک گل شیشه شور

  گل شیشه شور با انواع مختلف خاک‌ها سازگاری دارد. هر خاکی که به خوبی زهکشی شده باشد، برای کاشت گیاه مناسب است. با این حال خاک‌های پیاز و لومی بهترین انتخاب برای رشد گل شیشه شور خواهد بود. pH خاکی که گل شیشه شور را در آن می‌کارید باید بین 6.0 تا 8.0 باشد.

  کوددهی گل شیشه شور

  بهترین زمان برای کوددهی گل شیشه شور در فصل بهار و تابستان و یک بار در ماه با کود کمپوست است. یک کود متعادل و همه منظوره اغلب بهترین انتخاب است، اما کود با فسفر بالا می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن شکوفه‌ها و خوش‌رنگ‌تر شدن گل‌ها شود.

  زمان مناسب برای هرس گل شیشه شور

  اگر برای شکل دادن گیاه را هرس می‌کنید، بهتر است در بهار و قبل از ظاهر شدن گل‌ها انجام شود. همچنین باید گل شیشه را شور به‌صورت دوره‌ای از شاخه‌های مرده یا در حال مرگ هرس کنید، که بهتر است این کار را در اواخر تابستان انجام دهید. گل شیشه شور را هرگز در پاییز، زمستان و اواخر بهار هرس نکنید.

  بهترین زمان کاشت گل شیشه شور

  بهترین زمان کاشت گل شیشه شور به نوع تکثیر آن بستگی دارد. اگر از روش بذر گیاه را تکثیر می‌کنید، بهترین زمان کاشت آن بهار است. اما از روش قلمه‌زنی بهتر است گیاه را در تابستان تکثیر کنید.

  آفات و بیماری‌های گل شیشه شور – علت خشک شدن درخت شیشه شور

  اگرچه گل شیشه شور توسط آفات زیاد از حد اذیت نمی‌شود، اما آفاتی مانند کاترپیلارهای وب، لارو مگس اره و حشرات فلس می‌توانند به پوست و برگ‌های گیاه آسیب برسانند.

  پژمردگی ورتیسیلیوم یکی از بیماری‌های شایعی است که گل شیشه شور با آن مواجه می‌شود. این بیماری باعث پیچ خوردن و قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود. از دیگر بیماری‌هایی که گل شیشه شور را تهدید می‌کند پوسیدگی ریشه است.

  این گیاه رطوبت اضافی را نمی‌تواند تحمل کند و اگر برای مدت طولانی و بدون خشک شدن بین دو آبیاری مرطوب بماند قارچ و پوسیدگی ریشه ایجاد خواهد شد. کپک پودری نیز بیماری دیگری است که در صورت رطوبت و ماندن گیاه در سایه بروز می‌کند.

  خرید شیشه شور

  روش‌‌های تکثیر گل شیشه شور

  تکثیر گل شیشه شور از طریق قلمه و بذر انجام می‌شود. در اطراف گل‌ها میوه‌ای شبیه به بلوط رشد می‌کند. پس از برداشت میوه، آن را در جایی خشک نگه دارید و اجازه دهید به طور طبیعی باز شوند. میوه پس از تقسیم شدن، دارای دانه‌های ریز زیادی است که می‌توان از آن به عنوان بذر استفاده کنید.

  قلمه زدن گل شیشه شور

  اگر ترجیح می دهید از قلمه ساقه برای تکثیر گیاه شیشه شور استفاده کنید، باید ساقه نزدیک ریشه را ببرید. از قیچی تیز و تمیز استفاده کنید و مطمئن شوید که یک برش مناسب و با زاویه 45 درجه  انجام می‌دهید تا به گیاه مادر آسیب وارد نشود. بهتر است قلمه را در طول تابستان انجام دهید تا گیاه به سرعت بهبود یابد.

  برش باید حداقل 15 سانتی‌متر طول داشته باشد، اما اگر بیشتر هم شد مشکلی نیست. هر گونه گل و برگ را را از ساقه جدا کنید. سپس قلمه را از سمت انتهای بریده شده در آب قرار دهید. برای جلوگیری از هرگونه باکتری آب را مرتباً عوض کنید. قلمه باید در عرض دو یا سه ماه شروع به ریشه زدن کند.

  توجه داشته باشید که قلمه را می‌توانید در گلدانی که با خاک مخلوط شده از پیت موس و شن نیز ترکیب شده، بکارید و پس از ریشه‌دهی به جا مناسب منتقل کنید.

   

  قیمت گل شیشه شور

  قیمت گل شیشه شور به نوع تکثیر و کاشت آن بستگی دارد. در واقع می‌توانید این گیاه را به صورت بذر، نهال و گل قلمه‌ زده شده خریداری کنید. همچنین قیمت این گل با توجه به سایز و تعداد نیز متفاوت است. اگر قصد خرید گل شیشه شور را دارید، برای دریافت قیمت دقیق و گرفتن راهنمایی‌های لازم در این زمینه به وب‌سایت تولیدی گل و گیاه سرو طلایی به نشانی https://sarvetalayi.com/ مراجعه کنید.

  فروش عمده گل شیشه شور در استان گیلان

  تولیدی گل و گیاه سرو طلایی یکی از فروشندگان خوش‌نام و معتبر در گیلان است که در زمینه‌ی فروش عمده گل شیشه شور فعالیت مستمر و قابل قبولی دارد. علاقه‌مندان برای پرورش موفقیت‌آمیز گل شیشه شور می‌توانند از طریق سایت sarvetalayi.com با مشاورین این مجموعه ارتباط برقرار کنند و علاوه بر خریداری یک محصول با کیفیت و قیمت مناسب، در کلیه مراحل کاشت تا تکثیر از راهنمایی و همراهی این مجموعه نیز برخوردار شوند.

   

  در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه خرید نهال در گیلان  و یا سایر محصولات سایت مانند کاج لاوسون، درخت انجیلی و نهال گواوا و عنبرسائل و …  از بخش تماس با ما سایت سرو طلایی اقدام نمایید

  سوالات متداول

  ایا شیشه شور فقط رنگ قرمز دارد؟

  این گیاه بومی کشور استرالیا است در انجا رنگهای مختلف مثل نارنجی، سفید، قرمز وجود دارد ولی در ایران فقط رنگ قرمز موجود است. 

  این گیاه چه موقع از سال به گل دهی میرسد ؟

  دوبار در سال گل می دهد. اردیبهشت ماه وشهریور البته در اردیبهشت ماه تعداد گلهای بیشتری می دهد

   

  سایر دسته بندی ها:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۳ رای
  5/5 (1 Review)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست