1. گلفروشی آنلاین
 2. مقالات
 3. آموزش باغبانی؛ هرس کردن،کود دهی و مبارزه با آفات گیاهان
آموزش-باغبانی

آموزش باغبانی؛ هرس کردن،کود دهی و مبارزه با آفات گیاهان

بدون دیدگاه
 • باغبانی یک مهارت است و یک باغبان اگر اصول باغبانی را رعایت نکند، هیچ وقت موفق نخواهد شد. مهمترین اصول باغبانی عبارتنداز : ۱- علاقه مندی به کار  ۲- شناخت عمومی در مورد گیاهانی که با ان سر و کار دارد ۳- روشهای نگهداری که شامل:

   هرس، کود دهی، سمپاشی ، تعویض به موقع گلدانها، تهیه خاک مناسب ، ابیاری و مبارزه با علف هرز.

  آموزش و نکات باغبانی؛ زمان کود دهی

  کود-دهی-به-گل

  میزان کود دهی بسته به نوع خاک بستر فرق می کند. بعضی از خاکها از لحاظ مواد غذایی فقیرند و بعضی خاکها غنی هستند. بنابر این میزان کود دهی بسته به نیاز گیاه فرق می کند. اگر از کودهای میکرو استفاده شود مثل ۱۲ ۱۲ ۳۶ و یا ۲۰ ۲۰ ۲۰ معمولا دو قاشق در ۲۰ لیتر اب حل نموده پای هر درخت ۳ تا ۴ لیتر ریخته شودوهر ماه تا رشد گیاه ادامه داده شود.

  یا یک قاشق در ۲۰ لیتر اب حل نموده بر روی شاخ وبرگها اسپره شود .روش دیگر کود دهی استفاده از کودهای دامی پوسیده شده است .هنگامی که گیاه در حال خزان یا استراحت است بایستی پای درختان شخم زده و مقداری کود دامی پوسیده به ان اضافه شود.


  همچنین ببینید: زمان سمپاشی درختان میوه + نحوه سمپاشی


  آموزش و نکات باغبانی ؛ خاک مناسب

  تعویض-گلدان

  اغلب گیاهان به خاک مناسب نیاز دارند،خاک مناسب خاکی است که از لحاظ مواد غذایی غنی و از زهکش خوبی برخور دار باشد.خاک مناسب ترکیبی از خاک برگ + خاک لوم و درصد کمی از ماسه است . زمین بایستی از زهکش خوبی بر خوردار باشد.

  آموزش و نکات باغبانی؛ مبارزه با آفات وسمپاشی

  سم-پاشی-گیاهان-

  زمان سمپاشی و میزان ان بسته به نوع گیاه فرق می کند اگر درختان میوه بخصوص مرکبات داشته باشید.سالانه سه بار سمپاشی انجام می گیرد. اسفندماه و تیر ماه و شهریورماه.در هر بار می توان از سمهایی مثل قارچ کش ،حشره کش و کنه کش استفاده نمود.

  میزان سم در ۲۰ لیتر اب : قارچکش ۴۰سی سی وحشره کش ۱۰ سی سی و کنه کش ۵ سی سی . بقیه درختان میوه سالی دو بار سمپاشی انجام گیرد کافی است.سعی کنید سمپاشی هنگام عصر انجام گیرد تا از تبخیر شدید سم جلو گیری شود تا سم مدت بیشتری روی گیاه باقی بماند.

  آموزش و نکات باغبانی؛ تاثیر هرس کردن در گیاهان 

  هرس-کردن

  هرس به معنی حذف کردن یا کم کردن بعضی از اندامهای گیاهان می باشد . امکان دارد هرس در اندامهای هوایی یا در ریشه گیاهان انجام گیرد.

  ۱- هرس در اندام هوایی : شامل برگها و شاخه های زاید می باشد . گیاه برای رشد به فضای مناسب احتیاج دارد.گاهی اوقات شاخه ها و برگها ی اضافی فضای مناسب برای رشد گیاه را کمتر می کند. بنابراین با تشخیص شاخه ها و برگهای زاید و بیمار باید انها را حذف نمود تا گیاه شادابی خود را حفظ کند .

  در درختان میوه مثل کیوی که دارای برگهای پهنتر هستند، علاوه بر شاخه ها بعضی از برگها را نیز می توان هرس نمود .تا نور کافی به داخل شاخ وبرگها برسد و میوه ها از کیفیت خوبی برخوردار شوند.هرس کردن باعث می شود تا گیاه شاخه های جدیدتر با شادابی بیشتر تولید کند .

  ۲- هرس ریشه : درگیاهانی که بصورت بنسای نگهداری می‌شوند علاوه برهرس شاخ وبرگها، هرس ریشه نیز انجام میگیرد در حالت بنسای چون هدف کوچک نگهداشتن گیاهان است بنابراین تعداد ریشه ها کمتر نموده تا گیاه رشد کمتری کند .

  بعضی از گیاهان به صورت گلدانی نگهداری می شوند با بزرگ شدن گیاه مجبور به تعویض گلدان خواهید شد.زیرا ریشه ها افزایش پیدا کرده و حجم خاک کمتر می شود با این شرایط گیاه شادابی خود را از دست می دهد .بنابراین بایستی گلدانها تعویض نمود .

  آموزش و نکات باغبانی؛ تعویض خاک و گلدان

  تعویض-گلدان-در-باغبانی

  قبل از تعویص گلدان باید خاک مناسب ، گلدان مناسب و جای مناسب برای تعویض را تهیه نمود.اندازه گلدان بسته به اندازه گیاه شما است .هر چه گیاه بزرگتر ، گلدانها نیز باید بزرگتر انتخاب شوند.ته گلدان باید چند سوراخ داشته باشد تا موقع ابیاری زهکش خوبی داشته باشد.

  کف گلدان را بایستی با سبوس برنج یا تفاله چای یا پوست بادام زمینی پوشاند سپس خاک مورد نیاز را که قبلا اماده کرده اید به اندازه داخل گلدان بریزید بعد گیاه مورد نظر را داخل گلدان قرار دهید.

  قبل از قرار دادن گیاه داخل گلدان ریشه های اضافی را هرس کنید .سپس انقدر خاک اضافه کنید تا محل یقه نهال.( یقه نهال ، محل اتصال ریشه به ساقه است). در پایان کار نهال ها را ابیاری کنید.

   

  سوالات متداول

  1- فواید باغبانی چیست؟ 

  ‌احساس مسئولیت ، کاهش سطح هورمون کورتیزول ،کمک به محیط زیست، افزایش خلاقیت

  2- وسایل باغبانی چه مواردی هست؟

  دستکش باغبانی،بیل،قیچی هرس،آبپاش،سم پاش،بیلچه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵۶ رای
  3.3/5 (3 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست