1. گلفروشی آنلاین
 2. فروش نهال
 3. خرید نهال فندق؛ قیمت فروش نهال فندق در گیلان
خرید نهال فندوق

خرید نهال فندق؛ قیمت فروش نهال فندق در گیلان

بدون دیدگاه
 •   درخت فندق که به آن «Hazelnut corylus» نیز می‌گویند، از یک درخت میوه برگ‌ریز بومی آسیا و اروپا تشکیل شده که فندق میوه آن است. نام علمی رایج‌ترین گونه فندق کشته شده در جهان Corylus avellana است که این نام یونانی اشاره به گل پوشاننده میوه فندوق دارد.

  وقتی صحبت از تاریخچه‌ فندق می‌شود شهر باستانی کامپانیا ایتالیا یکی از اولین مکان‌هایی است که از فندق در یک نسخه خطی چینی مربوط به 5000 سال قبل از نام برده شده است.

  در واقع فندوق نقش مهمی در فرهنگ روم باستان داشته و شاعر کلاسیک ویرژیل در اشعار خود در مورد کشاورزی تخصصی در ایتالیا که به پرورش آن می پرداختند، اشاره دارد.

  اگرچه باغ‌های فندق را می‌توان در سراسر جهان یافت اما عمدتاً این درخت در آب‌وهوای مدیترانه‌ای بیشتر دیده می‌شود. فندق از این جهت منحصر‌به‌فرد است که در اواسط زمستان شکوفه می‌دهد و گرده افشانی را آغاز می‌کند، اما گل‌ها تا بهار که کوددهی انجام شود و رشد محصول رخ دهد، غیرفعال می‌مانند.

  معمولاً فندق حدود 6 متر رشد می‌کند. پوست تنه آن صاف و به رنگ خاکستری با برگ‌های ساده، گرد و دندانه‌دار است.

  نهال فندوق

  انواع نهال فندوق

  انواع نهال فندق برای رشد در مناطق مختلف آب‌وهوایی مناسب هستند که هر کدام خصوصیات ارگانولپتیکی متفاوتی دارند. امروزه بیش از 300 فندق وجود دارد که هر کدام دارای طعم متمایز است که برای مصارف گوناگون استفاده می‌شوند. از رایج‌ترین گونه‌های نهال فندوق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  – فندق اروپایی؛ زودتر از سایرین شکوفا می‌شود و عمدتاً میوه‌های آن‌ها برای تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  – فندوق آمریکایی؛ با طعم خوب میوه‌اش در جهان شناخته می‌شود و دارای گونه‌های مختلف از نوع هیبریدی است.

  – نهال فندق بارسلونا؛ اولین گونه فندوق که به‌طور سنتی در شمال غربی اقیانوس آرام رشد می‌کند و در معرض انقراض است.

  Ennis؛ این‌گونه با میوه‌های بزرگ شناخته می‌شود و نسبت به گونه‌های دیگر بیشتر مستعد به بیماری سوختگی است.

  – جفرسون (Jefferson میوه این‌گونه فندوق نسبت به گونه‌های دیگر بزرگ‌تر است.

  – دوریس (Dorris): مقاومت بالایی در برابر سوختگی دارد و عمدتاً به‌خاطر طعم استثنایی میوه معروف است.

  – یام هیل (Yamhillاگرچه میوه این گونه نسبت به دیگر گونه‌ها کوچک‌تر است اما مقاومت بالایی در برابر سوختگی دارد و اغلب در تراکم‌های بالا (هکتار) کاشته می‌شود.

  – لوئیس (Lewis این گونه محصول‌دهی و عملکرد بالایی دارد اما نسبت به گونه‌های دیگر بیشتر مستعد بیماری است.

  – وپستر (Wepster در برابر سوختگی مقاوم هستند و تنوع زیادی در ساختار خود دارند. این گونه قابلیت گرده‌ افشانی را دارد.

  خواص میوه فندوق

  فندوق یک میوه همه کاره است که در اشکال مختلف از خام گرفته تا بود داده، آسیاب شده و خمیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میوه علاوه بر داشتن طعمی متمایز، سرشار از آنتی‌اکسیدان و ریز مغذی‌ها است که نقش مثبتی در تغذیه دارد. برخی از خواص میوه فندوق عبارتند از:

  – بهبود سلامت گوارش و روده‌ها

  – بهبود سلامت قلب

  – کاهش خطر ابتلا به سرطان

  – کاهش کلسترول و التهاب

  صحبت های مهندس همتی در مورد نهال فندق

  شرایط نگهداری از نهال فندق

  رشد نهال فندوق می‌تواند 6 تا 8 سال طول بکشد. چرخه‌ی زندگی این گیاه از بوته شروع می‌شود و چندین مرحله را طی می‌کند تا تبدیل به یک درخت و محصول‌دهی برسند. نگهداری از فندق نسبتاً راحت است.  

  – خاک؛  فندوق ها تقریباً تا زمانی‌که خاک به خوبی زهشکی شده باشد، با انواع خاک سازگاری دارند؛ اما در خاکی که با مواد آلی فراوان ترکیب شده باشد، بهترین عملکرد را خواهند داشت.

  – آبیاری؛ هرگز اجازه ندهید خاک اطراف درختچه فندق کاملاً خشک شود، فندق‌ها مقاومت زیادی در برابر خشکسالی ندارند. بنابراین بهتر است در طول دوره‌های خشک، هر هفته آبیاری را انجام دهید و تا جایی که ممکن است آب در اعماق خاک فرو رود.

  – نور؛ برای رسیدن به بهترین محصول باید نهال فندوق را در مکانی بکارید که در اکثر ساعات روز آفتاب کامل دریافت کند. اگرچه فندق می‌تواند سایه را نیز تحمل کند اما شاهد کاهش تولید گل و محصول خواهید بود.

  – دما؛ فندوق‌ها میانه خوبی با سرما و گرما شدید ندارند. همچنین دمای کمتر از منفی 9 درجه سانتی‌گراد می‌تواند باعث از بین رفتن محصول شود.

  – کوددهی؛ اگر فندق در خاک خوب رشد کند، نیازی به کوددهی منظم ندارد؛ اما اگر متوجه شدید که رشد گیاه کند و رنگ‌ پریدگی برگ‌ها شدید است، در بهار مقدار کمی کود نیتروژن در خاک بریزید.

  – هرس؛ نهال فندوق تا زمانی‌که به صورت بوته‌ای رشد می‌کند، به هرس نیازی ندارد؛ اما برای شکل دادن به یک درخت شش شاخه قوی بالایی را انتخاب کنید تا داربست اصلی را تشکیل دهند سپس شروع به هرس شاخه‌های پایینی و آن‌هایی که آویزان هستند، کنید. کنترل علف‌های هرز در منطقه کاشت به‌ویژه قبل از کاشتن و برای طول عمر درخت ضروری است. همچنین منطقه کاشت درخت هر ساله باید عاری از علف‌های هرز باشد. برای کاهش علف‌های هرز مالچ را به عمق ۲ تا ۳ اینچ در اطراف ناحیه ریشه گیاهان بمالید.

  نهال فندوق

  زمان کاشت و بهترین فصل کاشت فندق

    برای کاشت نهال بهترین زمان پاییز است تا در بهار آینده در طول فصد رشد، شکوفا شود.

  زمان گلدهی درخت فندق

  فندوق گیاهی یک پایه است. این بدان معنا است که درخت هم دارای گل های نر و هم گل‌های ماده است که احتمال دارد زمان گلدهی نهال فندوق متفاوت باشد. با این‌حال معمولاً در اواخر زمستان گلدهی درخت آغاز می‌شود. عمدتاً گل‌های گیاه ماده قرمز و پُر و گلهای نر بلند و زرد هستند.

  آفات و بیماری های نهال فندوق

  فندق تا حدودی در برابر تعدادی از آفات از جمله شته‌ها، غلتک‌های برگ، حشرات تغذیه‌کننده برگ و آجیل، کنه‌های عنکبوتی و فلس‌ها حساس است. همچنین نهال فندوق مستعد ابتلا به تعدادی از بیماری‌ها از جمله سوختگی، پوسیدگی ریشه و سفیدک پودری است. البته با شرایط نگهداری خوب از جمله آبیاری صحیح، استفاده از خاک سازگار، اطمینان از گردش هوا و دما مناسب، می‌تواند آفات و بیماری‌ها را به‌خوبی مدیریت کرد.

  طریقه کاشت و تکثیر نهال فندوق

  برای کاشت نهال فندوق باید بین هر نهال15 تا 18 سانتی‌متر فاصله باشد. همچنین قبل از کاشت ریشه‌ها باید کاملاً  خیس شوند و نهال را در یک سوراخ که به اندازه کافی گسترده و عمیق باشد (حدوداً 30 سانتی‌متر) بکارید. گودال کاشت باید دو برابر پهنای ریشه باشد. پس از قرار دادن گیاه در خاک آن را با مواد آلی (کمپوست) به نسبت 1 قسمت ماده آلی و 3 قسمت خاک پر کنید. سپس خاک اطراف درخت را عمیق آب دهید.

  عمدتاً تکثیر نهال فندوق با روش کاشت نهال، بذر، خوابیدن، قلمه زدن، پیوند زدن و گرده افشانی امکان‌پذیر است. با این‌حال تولید محصول و میوه براساس نوع تکثیر متفاوت خواهد بود. عمدتاً تکثیر با روش بذر دیرترین زمان محصول‌دهی یعنی 8 سال را دارد و روش‌های خوابیدن برای تجارت فندق مناسب هستند. معمولاً خوابانیدن از طریق کنده و پاجوش نسبت به سایر روش‌ها بسیار رایج‌تر است. همچنین اگرچه پیوند زدن نسبت به دیگر روش‌های تکثیر کمتر رایج است اما برای تولید و ازدیاد گونه ‌های جدید از روش پیوندزنی استفاده می‌شود که باید شاخه عاری از هرگونه بیماری و آفات باشد.

  قیمت نهال فندوق

  قیمت نهال فندوق به عوامل مختلفی از جمله سن گیاه، نوع تکثیر، نوع گونه فندق و… بستگی دارد. با این‌حال برای یک خرید مطمئن با یک قیمت عالی و منصفانه بهتر است با مشاورین ما در ارتباط باشید. ما در نهالستان گل و گیاه سرو طلایی شرایط ویژه‌ای را برای خریداران آنلاین و حضوری ارائه می‌کنیم. همچنین اگر قصد خرید و فروش عمده نهال فندوق را دارید، برای دریافت یک محصول باکیفیت و قیمت بسیار مناسب حتماً با ما تماس بگیرید.

  در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه خرید نهال در گیلان  و یا سایر محصولات سایت مانند کاج لاوسون، درخت انجیلی و نهال گواوا و عنبرسائل و برگ بو و …  از بخش تماس با ما سایت سرو طلایی اقدام نمایید

  خرید نهال فندوق در گیلان

  تخصصی بودن فضای کاشت، تکثیر و نگه‌داری گیاهان در تولیدی گل و گیاه سرو طلایی به کارشناسان این مجموعه این اجازه را می‌دهد تا انواع گیاهان به ویژه نهال فندوق را با کیفیت استثنایی، ایمن و اثبات شده به مشتریان ارائه دهند. 

  سوالات متداول:

  فندق در چه سنی به میوه دهی میرسد؟

  اگر فندق از طریق بذر تکثیر یافته باشدمعمولا پنج تا شش سالگی به میوه دهی میرسد اما اگر از طریق پا جوش تکثیر یافته باشد سه تا چهار سالگی به میوه دهی می رسد. پس روش تکثیر ان هم از طریق بذر وهم پاجوش می باشد

  روش تکثیر فندق چگونه است و در چه مناطقی قابل کشت است؟

  این گیاه بیشتر در منطق سرد مرطوب مناطق معتدل قابل کشت است

  سایر دسته بندی ها:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۸ رای
  1.5/5 (2 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست