1. گلفروشی آنلاین
 2. فروش نهال
 3. گل اقاقیا؛ خرید اینترنتی گل اقاقیا و نگهداری و قیمت
خرید اقاقیا

گل اقاقیا؛ خرید اینترنتی گل اقاقیا و نگهداری و قیمت

2 دیدگاه
 • معرفی گل اقاقیا

  گل اقاقیا یک گیاه محبوب و گرمسیری است که معمولاً با نام‌های false acacia، locust-tree و نام علمی Robinia pseudoacacia شناخته می‌شود. این درخت برگ‌ریز از زیرخانواده Mimosoideae  و متعلق به خانواده باقالاسانان (Fabaceae) است که در آمریکای شمالی، اروپا، آفریقا جنوبی و آسیا به‌وفور دیده می‌شود.

  اقاقیا به‌خاطر گل‌های رنگارنگ و معطری که به‌صورت خوشه‌ای در بهار و تابستان روی شاخه‌هایش‌ رشد می‌کنند، بسیار محبوب است و به‌دلیل رایحه‌ی شیرینی که دارند اغلب در صنعت عطرسازی از آن‌ها استفاده می‌شود.

  درخت اقاقیا دارای برگ‌های متناوب بیضی شکل و سبز رنگ است که با توجه به محل کاشت، نوردهی و دما گلدهی آن متغییر است و معمولاً بین اواخر فروردین تا اوایل خرداد ماه گل‌های زرد، سفید، قرمز و یا ارغوانی خوشه‌ای سروکله‌شان پیدا می‌شود

  فرق پیچ گلیسین و اقاقیا

  فرق اقاقیا با پیچ گلیسین

  همانطور که در عکس می‌بینید، در نگاه اول اقاقیا و پیچ گلیسین بسیار شبیه به هم هستند ؛ با این‌حال پیچ گلیسین درخت نیست و یک گیاه رونده است که در حد یک درختچه رشد می‌کند. این گیاه که از خانواده Leguminosae است گل‌های آن خوشه‌ای و کشیده هستند در حالی‌که گل‌های اقاقیا به‌ شکل نخود یک خوشه را تشکیل می‌دهند.

  همچنین گل‌های پیچ گلیسین عمدتاً به رنگ بنفش هستند که روی آلاچیق یا دیوار رشد می‌کنند اما اقاقیا از تنوع گسترده‌ای در رنگ‌ گل‌ها برخوردار است و گلدهی آن روی شاخه رخ می‌دهد.

  انواع درخت اقاقیا چتری

  اقاقیا دارای 160 گونه درخت و درختچه است که بزرگ‌ترین گونه آن، نوع درخت اقاقیا چتری (Umbrella thorn acacia) است. دلیل نام‌گذاری این درخت به خاطر رشد برگ‌ها به شکل چتر و خارهایی که به‌صورت جفت در امتداد شاخه‌های آن رشد می‌کند، است. اقاقیا چتری در شرایط بیابانی رشد می‌کند و حیوانات صحرا از برگ آن به‌عنوان غذا استفاده می‌کنند.

  درخت اقاقیا چتری

  از دیگر انواع درخت اقاقیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  – اقاقیا بیلی (Bailey acacia) گونه‌ی استرالیایی اقاقیا که بین 6 تا 9 متر رشد می‌کند و دارای گل‌های زرد در زمستان است.

  – اقاقیا سیاه (Acacia melanoxylon) یک گونه‌ی همیشه سبز است که به‌دلیل داشتن پوست قهوه‌ای تیره، میوه ارغوانی و برگ‌های سبز مایل و آبی در میان باغبان‌ها با نام اقاقیا سیاه معروف است.

  اقاقیا سیاه

  – اقاقیا تگزاس (Texas acacia) یا Guajillo که در برابر گرما بسیار مقاوم و بومی تگزاس و مکزیک است. این نوع اقاقیا بین 1 تا 4 متر رشد می‌کند و گل‌های آن سفید و معطر است.

  – اقاقیا برگ چاقویی (Knifeleaf acacia) دارای برگ‌های خاکستری- نقره‌ای و چاقویی شکل است که بین 3 تا 4 متر رشد می‌کند. گل‌های زرد رنگ این گونه با رایحه شیرین در اوایل بهار ظاهر می‌شوند.

  – اقاقیا کوآ (Koa) بومی هاوایی و سریع الرشد است که ارتقاع آن نهایتاً به 18 متر می‌رسد و در بهار گل‌های زرد کم‌رنگ آن پدیدار می‌شوند.

  – اقاقیا خار شتر (Vachellia erioloba) یک گونه معروف آفریقایی است که به دلیل جذابیت برای علفخواران گردن دراز به خار زرافه نیز معروف است.

  – اقاقیا کانگورو (Acacia paradoxaنوعی دیگر از اقاقیا و به‌شکل درختچه است که بیشتر به‌عنوان پرچین از آن در بخش‌هایی از استرالیا، آفریقای جنوبی و کالیفرنیا استفاده می‌شود.

  درخت اقاقیا

  نگهداری و عمر درخت اقاقیا

  نور کافی، هرس دقیق و به‌موقع و آبیاری زیاد از شرط‌های ضروری برای نگهداری و پرورش اقاقیا است. با این‌حال نگهداری از اقاقیا بسیار راحت است و مانند سایر گیاهان و درختان گلدار به مراقبت زیادی نیاز ندارد.

  خاک مناسب اقاقیا

  گل اقاقیا در انواع مختلف خاک رشد می‌کند و می‌تواند نیتروژن را در خاک تثبیت کند، بنابراین گاهی اوقات از آن برای بازیابی خاک در مکان‌های متروکه استفاده می‌شود. برای کاشت اقاقیا می‌توانید از خاک لومی حاصلخیز گرفته تا خاک رس سنگین استفاده کنید. البته توجه داشته باشید اگرچه اقاقیا قابلیت رشد در خاک‌های خشک، فقیر، نسبتاً نمکی و آهکی را دارد اما هرگز آن‌ها را در خاک‌های قلیایی نکارید.

  آبیاری درخت اقاقیا

  آبیاری مداوم و منظم یکی از نیازهای اساسی در رشد درخت اقاقیا است. بنابراین باید آبیاری را منظم انجام دهید به‌ویژه در تابستان که این گیاه به‌سرعت آب را مصرف می‌کند. در زمستان آبیاری باید کم‌تر شود و فقط زمانی‌ که خاک خشک است، آبیاری را انجام دهید. نهال‌های جوان را حداقل هفته‌ای یک بار آبیاری کنید. همچنین صرف‌نظر از اینکه این گیاه در خانه رشد می‌کند یا باغ رشد، باید به طور دوره‌ای در فصل رشد، کود مایع را برای آبیاری به آب اضافه کنید.

  دما رشد اقاقیا

  درخت اقاقیا برای رشد به نور شدید خورشید نیاز دارد. بنابراین باید آن‌ها را در مکانی بکارید که نور خورشید را بدون مانع دریافت کنند. این گیاه سایه را دوست ندارد و هرگز آن‌ها را در مکان‌هایی که کمتر از 4 ساعت نور خورشید دریافت می‌کنند، نکارید.

  روش های تکثیر درخت اقاقیا

  تکثیر اقاقیا هم از طریق بذر و هم از طریق قلمه امکان‌پذیر است. برای تکثیر اقاقیا به روش بذر، باید بذرها را به مدت 2 روز در آب قرار دهید و پس از جوانه‌زنی آن‌ها رد در خاک پیت-شنی به عمق 1 تا 2 سانتی‌متر بکارید.  تکثیر اقاقیا به روش قلمه‌ای باید در تابستان و با استفاده از قسمت‌های نیمه چوبی شاخه گیاه مادر انجام شود. سپس در یک محیط با رطوبت بالا و دمای معتدل آن‌ها را قرار دهید.

  معایب درخت اقاقیا

  رشد انواع درخت اقاقیا در تراس و باغ کار آسانی نیست؛ زیرا این مکان‌ها باید در برابر باد محافظت شوند و همچنین بیشتر اوقات روز نور کامل خورشید را دریافت کنند.

  این در حالی است که عمدتاً درخت اقاقیا توسط قارچ (Verticillium) تحریک می‌شوند و احتمال پژمردگی آن‌ها وجود دارد. البته در صورت آسیب دیدن گیاه توسط قارچ باید قسمت آسیب دیده را برداشته و سپس کل گیاه را با قارچ‌کُش درمان کنید.

  همچنین اقاقیا به شدت مورد حمله شته‌ها، کرم‌ها و کنه‌ها قرار می‌گیرد که با استفاده از حشره‌کش‌های مناسب و استاندارد گیاه را درمان کنید.

  در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه خرید نهال در گیلان و یا سایر محصولات سایت مانند کاج لاوسون، درخت انجیلی و نهال گواوا و عنبرسائل و …  از بخش تماس با ما سایت سرو طلایی اقدام نمایید

  فروش درخت اقاقیا

  فروش درخت اقاقیا به‌صورت نهال و درختچه در بازار گل و گیاه موجود است. همچنین درخت اقاقیا دارای گونه‌های مختلفی است که نگهداری از هر کدام از مدل‌ها می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین در هنگام خرید درخت اقاقیا حتماً به فروشندگان معتبر مراجعه کنید تا در انتخاب نوع درخت اقاقیا و مکان کاشت آن راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

  اقاقیا بنفش

  قیمت درخت اقاقیا بنفش

  قیمت درخت اقاقیا با توجه به نوع آن بسیار متفاوت است. به‌عنوان مثال اگر قصد خرید درخت اقاقیا بنفش را دارید باید سن گیاه، اندازه، نوع تکثیر و تعداد را حتماً در نظر بگیرید. برای اطلاع از قیمت خرید اقاقیا می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  خرید اینترنتی گل اقاقیا

  اگر قصد خرید اینترنتی گل اقاقیا را دارید، در انتخاب تولیدی گل و گیاه سروطلایی هرگز تردید نکنید. مجموعه ما با بهره‌مندی از باغبان‌ها و کارشناسان‌ حرفه‌ای و با دانش روز و داشتن سال‌ها سابقه در پرورش و نگهداری انواع گل اقاقیا، کلیه‌ی نکات مهم در خرید گل اقاقیا را در اختیارتان قرار خواهد داد.

  سوالات شما

  گیاه اقاقیا چند گونه دارد ؟

  اقاقیا دو گونه دارد . یکی از گونه‌ها به عنوان اقاقیا نرک محسوب می شود ،دارای گلهای سفید رنگ معطر می باشد ،زنبور عسل از گلهای ان برای تولید عسل استفاده می کند .

  کدام گونه اقاقیا سایه بیشتری ایجاد می کند ؟

  نوع دیگر اقاقیا ،اقاقیا ی پیوندی است که بدون گل است وبه حالت توپی رشد میکند وسایه خوبی ایجاد می کند

   

  سایر دسته بندی ها:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۴ رای
  0/5 (0 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست