1. گلفروشی آنلاین
 2. فروش نهال
 3. خرید و قیمت نهال ازگیل جنگلی (کونوس)
خرید ازگیل جنگلی

خرید و قیمت نهال ازگیل جنگلی (کونوس)

2 دیدگاه
 • ازگیل جنگلی با نام علمی Mespilus germanica، میوه‌ای زرد متمایل به نارنجی است که از درختی به همین نام به‌دست می‌آید. این میوه در استان مازندران با نام محلی کنس و در گیلان کونوس نامیده می شود. اندازه آن در حالت عادی کمی بزرگ‌تر از آلو بوده و طعم ترش و شیرین آن طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

  این میوه که در شمال کشور طرفداران زیادی دارد، به‌صورت تازه و خشک استفاده می‌شود. همچنین رب ازگیل جنگلی یکی از پایه‌های اصلی غذاهای شمالی به شمار می‌رود. خوشبختانه در سال‌های اخیر این میوه خوشمزه و مفید را می‌توان از میوه‌فروشی‌های سراسر کشور تهیه نمود.

  در این مطلب شما را با محل رویش، هرس، تکثیر و نگهداری درخت ازگیل جنگلی آشنا می‌سازیم. در بخش دیگر از مقاله نحوه قیمت گذاری و آفاتی که ممکن است دچار آن شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما تا انتهای مقاله همراه شوید…

  عکس ازگیل جنگلی

  هرس ازگیل جنگلی

  ازگیل جنگلی ازگذشته تا کنون

  در گذشته بسیاری از میوه‌های محلی فقط توسط مردم همان منطقه شناخته و مصرف می‌شد. اما با پیشرفت‌هایی که در علم کشاورزی و نحوه نگهداری گیاهان بوجود آمده است، بسیاری از درختان میوه در مناطق دیگر نیز به بار نشسته‌اند.

  این درخت از ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در مناطق شمالی ایران و پس از آن از حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد در یونان نیز کشت شده و میوه آن به مصرف رسیده است. امروزه در بسیاری از مناطق ایران که شرایط مناسب برای رشد این درخت وجود داشته باشد، شاهد کشت و نگهداری آن هستیم.

  هرس ازگیل جنگلی

  اصولا این درخت بر خلاف بسیاری از درختان میوه نیازی به هرس با اصول خاص ندارد. در مواردی که شاخه‌های قدیمی مانع رشد شاخه‌های جدید می‌شوند، بهتر است با هرس آن‌ها شرایط را برای رشد بهتر درخت فراهم کنیم. این کار بهتر است در اواخر فصل زمستان هنگامی که گیاه در خواب زمستانی بسر می‌برد انجام شود. شاخه‌های شکسته نیز شامل همین قانون می‌شوند و بهتر است در صورت مزاحمت برداشته شوند.

  تکثیر ازگیل جنگلی

  این درخت از طریق کاشت دانه و یا قلمه‌زنی قابل تکثیر است. برای به‌دست آوردن دانه قابل کشت بهتر است اجازه دهیم میوه تا انتهای پاییز روی درخت مانده و کاملا برسد. سپس گوشت میوه را با قرار دادن در ظرف آب به‌طور کامل از دانه‌ها جدا نماییم. از آنجایی که بذر ازگیل پوسته سختی داشته و ممکن است مانه جوانه‌زنی آن شود، بهتر است با قرار دادن دانه‌ها در محیط مناسب (پیت خزه یا کوکوپیت)، بذرها را برای کاشت آماده نماییم و سپس کار نهایی کاشت را انجام دهیم. در اغلب موارد درختانی که با این روش کاشت می‌شوند، میوه درشت و باکیفیتی ندارند به همین دلیل بیشتر کشاورزان از قلمه‌زنی برای تکثیر ازگیل جنگلی استفاده می‌کنند.

  برای قلمه زنی این گیاه بهتر است شاخه‌هایی ۲۰ سانتی‌متری که به قطر حدودا یک مداد معمولی هستند را انتخاب نموده و تا نیمه در خاکی که از مخلوط شن و خاک برگ است قرار دهیم. نور زیاد و غیر مستقیم در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه، ایده‌آل‌ترین شرایط برای نگهداری قلمه‌ها است.

  حدود ۴ تا ۶ هفته زمان می‌برد تا قلمه‌های کاشته شده ریشه بزنند. البته علاوه بر دما و نور مناسب، آبیاری منظم به‌گونه‌ای که سطح خاک در طول این دوره خشک نشود نیز الزامی است. برای به دست آوردن درختی با میوه‌های مرغوب، می‌توان از درخت‌هایی که میوه مرغوبی دارند پیوندک‌هایی تهیه نموده و به قلمه‌ها پیوند زد. بهتر است بدانید می‌توان از پایه درخت به یا گلابی نیز استفاده نمود.

  نگهداری و کود دهی ازگیل جنگلی

  مهم‌ترین مواردی که برای نگهداری صحیح درخت ازگیل جنگلی باید رعایت کرده و اطلاعات کاملی در مورد آن داشته باشیم، نور، آبیاری و خاک مناسب است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. این درخت معمولا تا ارتفاع ۶ متر رشد می‌کند. اما در شرایط خاص و ایده‌آل ممکن است این میزان به ۸ متر نیز برسد.

  نور:

  این درخت به‌طور طبیعی در قسمت‌های سایه‌آفتاب جنگل‌های آفتاب‌گیر رشد می‌کند. به این ترتیب برای نگهداری از این گیاه باید حدود ۶ ساعت نور با دمای متعادل داشته باشیم. اگر دمای هوا بیش از اندازه بالا باشد، موجب سوختگی در برگ‌ها شده ممکن است در میوه‌دهی آن تاثیر منفی داشته باشد.

  بنابراین این گیاه در مناطقی که آفتابی گرم دارد بهتر است در قسمتی کاشته شود که آفتاب بعد از ظهر به آن نتابد. اما در مناطق مرطوبی که از آفتاب ملایمی برخوردار است، تابش مستقیم نور خورشید به برگ‌های آن بلامانع است.

  آبیاری:

  آبیاری درخت ازگیل بالغ با نهال‌های یک‌ساله و دوساله متفاوت است. در نهال‌های جوان باید آبیاری هر هفته انجام شود اما در نمونه‌های بالغ این گیاه، می‌توان فاصله آبیاری را به دو تا سه هفته نیز رساند. با اینکه ریشه این گیاه عمیق است اما نیاز به آبیاری و رطوبت هوا برای رشد و نموی بهتر الزامی است.

  در مناطقی که در طول سال بارندگی دارند، درخت‌های بزرگ و قدیمی نیازی به آبیاری ندارند.

  ‌خاک:

  گرچه درخت ازگیل نسبت به نوع خاک مقاوم است، اما در خاک‌های آهکی و سنگین به‌خوبی رشد نکرده و میوه‌دهی خوبی نخواهد داشت. خاکی که زهکشی مناسب داشته و مقداری خاک برگ نیز در آن باشد، می‌تواند مناسب‌ترین خاک برای رشد آن بوده و رشد و میوه‌دهی درخت ازگیل جنگلی را افزایش دهد.

  بهترین زمان برای کوددهی، اواسط بهار بوده و می‌توان با کودهای استاندارد موجود در بازار مواد مغذی مورد نیاز گیاه را به خاک افزود و در انتها روی خاک را با ۵ سانتی‌متر کود پوسیده دامی یا خاک برگ پوشاند.

  صحبت های مهندس همتی در مورد ازگیل جنگلی

   

  آفات و بیماری های ازگیل جنگلی

  اصولا این گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. اگر مکان کاشت این گیاه مرطوب و کم‌نور باشد، ممکن است به بیماری‌هایی مانند آتشک، سفیدک پودری و یا زنگ دچار شود که با رسیدگی، قابل درمان است.

  خواص ازگیل جنگلی

  طعم خوب و مواد مغذی موجود در ازگیل جنگلی موجب استقبال مردم از این میوه شده است. ازگیل سرشار از ویتامین c، B1، B2، A و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم و پتاسیم است.

  آهن موجود در این میوه کمک زیادی به رفع کم‌خونی خصوصا در خانم‌ها می‌کند. همچنین مواد معدنی موجود در آن کمک زیادی به بالا بردن سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

  قیمت ازگیل جنگلی (کونوس)

  قیمت این گیاه پرطرفدار در بازار با توجه به اندازه نهال آن تعیین می‌گردد. نژاد و کیفیت ازگیل نیز در قیمت‌گذاری آن بی‌تاثیر نیست.

  از دستمزد کارگر گرفته تا نوساناتی که در قیمت انواع کود و لوازم نگهداری گیاهان ایجاد می‌شود، از عواملی هستند که در درازمدت، هزینه نگهداری از گیاه را بالا برده و بر قیمت فروش آن تاثیر می‌گذارند.

  در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه خرید نهال در گیلان  و یا سایر محصولات سایت مانند کاج لاوسون، درخت انجیلی و نهال گواوا و عنبرسائل و ازگیل جنگلی و …  از بخش تماس با ما سایت سرو طلایی اقدام نمایید

  خرید ازگیل جنگلی ( کونوس) در استان گیلان

  اصولا این درخت بومی شمال کشور بوده و نهال‌های اصیل و باکیفیت در این منطقه به‌خوبی رشد می‌کنند. بنابراین بهتر است در صورت تمایل به خرید ازگیل جنگلی، از مراکز فروش گل و گیاه در استان گیلان مانند مرکز فروش گل و گیاه سرو طلایی یا  از طریق سایت sarvetalayi.com خرید خود را انجام دهید.

  درختانی که در این منطقه تکثیر و رشد کرده‌اند، به دلیل قرار گرفتن در شرایط مناسب جوی و خاک مناسب، از سلامت بالایی برخوردار بوده و بی‌شک در آینده میوه‌های خوب و باکیفیتی خواهند داد.

  سوالات متداول:

  ازگیل جنگلی یا کنوس ایا نیاز به پیوند زدن دارد؟

  اگر میوه درشتر بخواهیم باید پیوند زدن انجام بگیرد

  بهترین پایه برای پیوند زدن چه گونه ای است وچه زمانی پیوند انجام میگیرد؟

  مناسبترین پایه پیوند ازگیل، جنگلی است و در اسفند ماه می توان پیوند زد

  سایر دسته بندی ها:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۴ رای
  4.5/5 (2 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست