1. گلفروشی آنلاین
 2. محصولات نهالستان
 3. خرید و قیمت نهال آووکادو پیوندی؛ تکثیر تا نگهداری + ویدئو
نهال آواکادو

خرید و قیمت نهال آووکادو پیوندی؛ تکثیر تا نگهداری + ویدئو

بدون دیدگاه
 • نهال آووکادو درختچه‌ایست که پس از بلوغ میوه‌ای به شکل گلابی اما به رنگ سبز تیره می‌دهد. امروزه اهمیت استفاده از میوه‌ها در سبدغذایی بیش از پیش بر همه ثابت شده و موجب استقبال بیشتر از آن‌ها شده است. تحقیقات علمی بر روی انواع میوه و تاثیر آن بر سلامتی نشان می‌دهد استفاده روزانه از این ماده خوراکی، تاثیر بسیار مثبتی بر سلامتی جسم دارد.

  آووکادو یکی از میوه‌هایی است که در سال‌های اخیر به بازار ایران آمده. در این مقاله نخست با این میوه استوایی آشنا شده و سپس به بررسی کاملی از آن خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید…

  با گیاه آووکادو و میوه آن بیشتر آشنا شوید

  پژوهشگرانی که در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کنند معتقدند آووکادو یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که انسان‌ها از آن استفاده کرده‌اند. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک بوده و در بیشتر مناطق رشد می‌کند. نام انگلیسی ان Avokado و از خانواده Lauraceae است و پیشینه مصرف آن به ۱۰۰۰۰ سال پیش در مکزیک برمی‌گردد.

  این گیاه جزو درختان همیشه‌ سبز بوده و وزن میوه آن در شرایط اقلیمی مختلف بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ گرم متغیر است. این میوه که به گلابی تمساح نیز مشهور است، به شکل گلابی بزرگی به رنگ سبز پررنگ، سیاه و… بوده و در مرکز آن هسته‌ای قرار دارد که حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد میوه را شامل می‌شود.

  تا به حال بیش از ۴۰۰ نوع آووکادو شناسایی شده که پوست میوه آن ها از نظر بافت و رنگ متفاوت است. برخی دارای پوست صاف و سبز و برخی دیگر به‌رنگ بنفش، قرمز، مشکی و تا حدودی زبر و خشن هستند. رنگ میوه نیز از سبز ملایم تا زرد روشن متغیر است.

  تکثیر آووکادو

   معرفی نهال آووکادو پیوندی

  این نهال‌ به دو صوت پیوندی و بذری تهیه می‌شود. متداول‌ترین نحوه تکثیر و پرورش آووکادو، پیوند بوده که در مقایسه با روش‌های دیگر کارآمد‌تر است. نهال‌های پیوندی در مقایسه با نوع بذری از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و زودتر به ثمر می‌رسند. برای دست‌یابی به درختی مطلوب بهترین روش، پیوند گونه‌های مرغوب بر روی نهال‌های پایه است.

  پیوند‌ها به‌صورت T شکل یا شکمی، گاوه‌ای، اسکنه‌ای، انتهایی زبانه‌ای یا نیمانیم صورت می‌گیرد.

  درخت آووکادو بعد از چند سال میوه میدهد

  این نوع نهال رشد سریعی داشته و مناسب‌ترین اقلیم برای کاشت آن مناطق گرمسیری و استوایی است. نهال‌های پیوندی از نظر اقتصادی مقرون به‌صرفه بوده و پس از 2 الی 3 سال به مرحله میوه‌دهی می‌رسند.


  همچنین بخوانید: خرید نهال گردو


  زمان کاشت نهال آووکادو

  بذر آووکادو پس از جدا شدن از میوه حدود دو تا سه هفته قابل کاشت است. در صورتی که بذر را در شرایط ویژه و دمای ۵/۵ درجه نگهداری کنیم، تا ۸ ماه می‌توان از بذر‌ها برای کاشت و ایجاد نهال جدید استفاده کرد.

  گل درخت آووکادو

  گل درخت آووکادو

  گل‌دهی در این درخت به‌صورت خوشه‌ای صورت می‌گیرد. این خوشه‌ها که در شاخه‌های جانبی دیده می‌شوند، شامل تعداد زیادی گل ریز به رنگ سبز یا زرد کم‌رنگ هستند. درختان بالغ در فصل گل‌دهی حدود یک تا دو میلیون گل تولید می‌کنند که از این مقدار چیزی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ عدد آن‌ها به میوه تبدیل می‌شود.

  در ویدئو زیر مهندس ارسلان همتی در مورد نهال آواکادو صحبت میکند

   

  شرایط نگهداری نهال آووکادو

  این درخت میوه مانند همه گیاهانی که به منظور سود‌دهی و بهره‌برداری اقتصادی نگهداری می‌شوند، به شرایط ویژه‌ای نیاز دارد.

  • خاک و کود: این گیاه در بیشتر خاک‌ها رشد می‌کند اما خاک‌های لومی شنی با زهکشی مناسب، موجب مرغوبیت و رشد سریع گیاه می‌شود. نهال آووکادو در دو سال اول به کوددهی نیاز ندارند اما پس از دو سالگی هر سه ماه یکبار باید از کود برای تقویت گیاه استفاده کرد.
  • آبیاری: خاک این گیاه بهتر است همواره مرطوب باشد اما حالت باطلاقی به خود نگیرد. بهترین زمان آبیاری پس از خشک شدن سطح خاک بوده و آبیاری بیش از حد موجب زرد شدن برگ‌ها و از بین رفتن گیاه می‌شود.
  • نور: مناسب‌ترین محل نگهداری این گیاه در سال‌های اولیه که پوست تنه آن نازک است، زیر سایه درختان بزرگ‌تری است که در نور شدید قرار دارند.
  • دما: این گیاه به دمای بالای ۳۰ درجه برای رشد و میوه‌دهی نیاز داشته و تا ۳۷ درجه گرما را تحمل می‌کند.

  عکس میوه آووکادو

  تکثیر آووکادو

  تکثیر نهال آووکادو

  این درخت از طریق ریشه‌دار کردن قلمه، کاشت هسته و پیوند زدن تکثیر می‌شود. نهال‌هایی که با روش کاشت بذر جوانه می‌زنند، تا رسیدن به باردهی بین ۶ تا ۷ سال زمان نیاز داشته و نسبت به شیوه‌های دیگر، دیربازده هستند.

  در شیوه قلمه‌زنی نیز برخی کشاورزان از هورمون‌های ریشه‌زا برای سرعت بخشیدن به فرایند تکثیر کمک می‌گیرند. اما درختانی که از این روش حاصل می‌شوند، کیفیت درختان پیوندی را نخواهند داشت.

  اما بهترین و مرغوب‌ترین نهال آووکادو، گیاهی است که از پیوند گونه‌های باکیفیت حاصل می‌شود. در این روش، نخست نهال مورد نظر برای پیوند، باید به اندازه‌ای که بتوان بر روی آن عمل پیوند را انجام داد، رشد کنند.


  همچنبن بخوانید: خرید کاج سیاه


  اغلب نهال‌ها در تابستان یا پاییز به رشد کافی برای پیوند زدن رسیده‌ و برای این‌کار آماده می‌شوند. در صورت ناکافی بودن رشد، عمل پیوند به بهار سال بعد موکول خواهد شد.

  پیوندکی که از روی درخت مادر برداشته می‌شود باید با دقت انتخاب شده و مناسب پیوند زدن باشد. اصولا جوانه‌هایی که در انتهای شاخه‌هایی با رشد کامل قرار داشته و دارای برگ‌های چرمی و بالغ هستند، بهترین گزینه برای پیوند زدن هستند. برای این‌کار نخست باید برگ‌های اضافی پیوندک مورد نظر از ساقه جدا شده و برای این‌کار آماده شود.

   

  درخت آووکادو

  پس از پیوند ۴ تا ۶ هفته گیاه را به حال خود رها کرده و سپس پایه‌ها از فاصله ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متری نوک جوانه قطع می‌گردد. برخی از کشاورزان به جای قطع کردن، شاخه مورد نظر را خم کرده و پس از رشد کامل شاخه‌های جوانه آن‌را قطع می‌کنند.

  انتقال درختچه‌های آماده به محل دائمی کاشت، اغلب پس از یک یا دو دوره کامل رشد انجام می‌شود. برای پیشگیری از آسیب به نهال، ریشه‌ها را با خاک اطراف آن در گونی پیچیده و از خزانه خارج می‌کنند.

  همچنین ببینید: خرید نهال ازگیل ژاپنی

  درخت آووکادو بعد از چند سال میوه میدهد؟

  درخت آووکادو معمولاً در سنین 3 تا 5 سالگی میوه می دهد. با این حال، برخی از گونه های آووکادو ممکن است زودتر یا دیرتر میوه دهند. به عنوان مثال، درخت آووکادو Hass در سنین 3 تا 5 سالگی میوه می دهد، در حالی که درخت آووکادو Fuerte در سنین 5 تا 7 سالگی میوه می دهد.

  فواید میوه آواکادو

  در این میوه که به گلابی تمساح نیز معروف است، انواع مواد معدنی و ویتامین‌ها وجود دارد که برای پیشگیری از انواع سرطان، پیری زودرس، سکته قلبی، پوکی استخوان و… مفید است. همچنین در درمان کم‌خونی، دیابت، زخم معده، کاهش فشار خون نیز مؤثر است.

  برای سلامت چشم، کاهش وزن و درمان آکنه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  قیمت نهال آووکادو

  یکی از فاکتور‌های مهم در قیمت‌گذاری نهال این گیاه، کیفیت، شادابی و مرغوبیت آن است که نوع تکثیر و پیوندی بودن آن در این مورد تاثیر زیادی دارد. چند ساله بودن نهال و میزان رشد آن نیز در بالا رفتن قیمت مؤثر است.

  افرادی که اقدام به خرید عمده این محصول می‌کنند، قیمت نهایی برای آن‌ها ارزان‌تر تمام می‌شود.


  همچنین بخوانید: خرید نهال کیوی


  فروش نهال آووکادو در گیلان

  استان گیلان به دلیل شرایط آب و هوایی مرطوب و معتدل، محل مناسبی برای رشد، پرورش و تکثیر این درخت اصالتا استوایی است. به همین دلیل نگهداری این گیاه در این استان از شرایط مطلوبی برخوردار بوده و در نهایت درختان مرغوبی حاصل می‌شود.

  وجود شرایط ایده‌آل موجب تکثیر آسان و قیمت‌گذاری مناسب این نوع نهال شده است.

  در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه خرید نهال در گیلان و یا سایر محصولات سایت مانند کاج لاوسون، درخت انجیلی و نهال گواوا و عنبرسائل و …  از بخش تماس با ما سایت سرو طلایی اقدام نمایید

   

  کلام پایانی

  امروزه بسیاری از خانواده‌ها به دنبال طعم‌ها و غذاهای جدید در سبد تغذیه‌ای خود هستند. میوه آووکادو یکی از مواردی است که در سال‌های اخیر به بازار ایران راه یافته است.

  این میوه که در انواع سس‌ها، سالاد‌ها، کیک‌ها و غذاهای دیگر استفاده می‌شود، می‌تواند انتخاب مناسبی برای تنوع بخشیدن به غذاهای تکراری باشد.

  خوشبختانه برخی از مراکز کشت و نگهداری گیاهان در شمال کشور به‌راحتی اقدام به نگهداری و فروش نهال آووکادو در سطح وسیع می‌کنند.

  از این نهال که به درختی همیشه سبز تبدیل می‌شود، می‌توان در باغ‌ها و ویلا‌های شخصی استفاده نمود. یکی از راه‌های تهیه آسان این گیاه، خرید اینترنتی از سایت‌های معتبر است. سایت سرو طلایی با سابقه‌ای طولانی در امر فروش انواع نهال، گزینه مناسبی برای خرید این نوع نهال و انواع دیگر گیاهان زینتی و درختان میوه است.

  سوالات متداول

  درخت آووکادو بعد از چند سال میوه میدهد

  درخت اواکادو اگر با بذر تکثیر شود بعد از ۱۰ تا ۱۲ سال به میوه دهی می رسد اما اگر پیوند خورده باشد بعد از ۴ تا ۵ سال به میوه دهی می رسد

  ایا درخت اواکادو پایه نر و ماده دارد؟

  خیر اواکادو گیاهی است تک پایه یعنی گلهای ان هر دو اندام جنسی نر و ماده را دارند .

  ایا اواکادو گیاهی است خزان کننده؟

  خیر واکادو از جمله گیاهان همیشه سبز است ومخصوص مناطق گرمسیری

  فاصله کاشت درخت آووکادو

  اگر قصد دارید درختان آووکادو را به صورت تجاری پرورش دهید، باید آنها را به فاصله 4 تا 5 متر از یکدیگر بکارید. اما اگر قصد دارید درختان آووکادو را در باغچه خود پرورش دهید، می‌توانید آنها را به فاصله 2 تا 3 متر از یکدیگر بکارید.

  سایر دسته بندی ها:

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳۵ رای
  4.5/5 (2 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست