1. گلفروشی آنلاین
 2. pr
 3. بهترین نهال پسته برای مناطق سردسیری و گرمسیری را بشناسیم!

بهترین نهال پسته برای مناطق سردسیری و گرمسیری را بشناسیم!

بدون دیدگاه
 • گام اول در احداث باغ پسته، خرید بهترین نهال پسته است؛ برای این کار، باید مطابق با شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه خود اقدام نمایید. برای مثال، نهال پسته اکبری برای مناطق گرمسیر گزینه بهتری است.

  ارقام مختلفی از درخت پسته، در شهرهای مختلف ایران پرورش داده می‌شوند، که می‌توانند زودگل یا دیرگل باشند. این ویژگی، می‌تواند میزان مقاومت نهال را نسبت به شرایط اقلیمی و خاکی منطقه، تعیین کند؛ به این معنا که یک نهال پسته زودگل، نسبت به سرمای بهار حساسیت داشته و ممکن است دچار آفت شود. بر همین اساس، نهال پسته احمد آقایی و کله قوچی بهتر است در مناطق گرمسیر کاشت شوند؛ در حالی که پسته قزوین، در مناطق سردسیر بازده بیشتری دارد!

  بهترین نهال پسته برای مناطق سردسیری

  اکثر ما درخت پسته را متعلق به آب و هوای گرم و خشک و بیابانی می‌دانیم؛ در حالی که در بین انواع ارقام نهال پسته، برخی گونه‌ها در مناطق سردسیری، رشد بهتری دارند که در ادامه، آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  نهال پسته قزوین

  نهال پسته قزوین، یک گزینه عالی برای مناطق سردسیر است. این نوع نهال، در استان قزوین پرورش داده می‌شود و از نوع نهال دیرگل است. به این معنا که گلدهی آن، دیرتر از درختان گرمسیری انجام می‌گیرد.

  اگر آبیاری درخت پسته قزوین به خوبی انجام گرفته، و نوع خاک آن به درستی انتخاب شود، این درخت یک سال پس از کاشت، می‌تواند میوه بدهد. در صورتی که شرایط نگهداری بهترین نهال پسته قزوین به خوبی رعایت گردد، حدود ۳۵ تا ۴۵ سال می‌توانید از محصول آن کسب درآمد کنید. عمده مصارف پسته قزوین، در مواد غذایی و تولید خلال پسته است.

  نهال پسته هیبریدی آمریکایی

  یکی از دیرگل‌ترین ارقام نهال پسته، نوع نهال هیبریدی آمریکایی است؛ به همین دلیل، این نوع نهال بهترین گزینه برای مناطق سردسیر به حساب می‌آید. شما می‌توانید از ۳ سال بعد از کاشت نهال این نوع پسته، به مدت ۸۰ سال برداشت محصول داشته باشید! با نگهداری صحیح و آبیاری هر 10 روز یکبار، امکان برداشت ۱۵ کیلوگرم محصول به ازای هر درخت در سال، وجود دارد!

  بهترین نهال پسته

  نهال پسته بادامی زرند

  یکی دیگر از انواع نهال پسته سردسیری، نهال پسته بادامی زرند است، که در شرایط آب و هوایی کوهستانی رشد بسیار خوبی دارد. این نوع درخت، به مدت ۷۰ سال میوه می‌دهد که از سال دوم بعد از کاشت، قابل برداشت خواهد بود.

  نهال پسته دامغان

  پسته دامغان، از گونه‌های پرطرفدار در داخل و خارج از کشور است؛ از این رو بسیاری از کشاورزان، کاشت نهال پسته دامغان را نسبت به سایر ارقام آن ترجیح می‌دهند. این گونه، در دهه سوم فروردین شروع به گلدهی می‌کند و بر همین اساس، دیرگل به حساب می‌آید؛ در نتیجه، به نظر می‌رسد بهترین نهال پسته برای مناطق سردسیری باشد!

  هر چه شرایط آب و هوایی منطقه کاشت نهال پسته دامغان، به آب و هوای شهر دامغان در استان سمنان نزدیکتر باشد، بازده این درخت بهتر خواهد بود!

  بهترین روش کاشت نهال پسته در مناطق سردسیر

  در پرورش هر نوع محصول کشاورزی، شرایط کاشت، تاثیر مستقیمی بر میزان برداشت محصول دارد. بهترین روش کاشت نهال پسته در مناطق سردسیر نیز رعایت اصول زیر است:

  • تا حد امکان، از نهال‌های دیرگل برای مناطق سردسیر استفاده کنید.
  • زمین کاشت را در محلی آماده کنید، که نور کافی دریافت می‌کند.
  • ارتفاع منطقه شما از سطح دریا باید ۱۲۰۰ متر باشد، تا نهال پسته سردسیری بهترین بازده را ارائه دهد.
  • نهال‌های سردسیری می‌توانند تا دمای ۲۰ درجه زیر صفر را نیز تحمل کنند.
  • رعایت فاصله استاندارد بین نهال‌های پسته سردسیری؛ این فاصله معمولا ۲ تا ۳ متر خواهد بود.
  • انتخاب خاک متراکم برای کاشت نهال پسته سردسیری؛ به طوری که شوری خاک از ۸ دسی زیمنس کمتر باشد.
  • برای محافظت از نهال پسته سردسیری در روزهای بسیار سرد سال، باید از بخاری استفاده شود!

  بهترین زمان کاشت نهال پسته در مناطق سردسیر

  زمان مناسب برای کاشت نهال پسته سردسیری، از جمله نهال پسته قزوین، معمولا آخر فصل زمستان است؛ یعنی زمانی که کمترین میزان بارندگی رخ دهد! در حالت کلی، بهترین زمان کاشت نهال پسته سردسیری، در هوایی آرام و بدون باد و طوفان خواهد بود.

  بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری

  بهترین نهال پسته گرمسیری، گونه زودگل آن است؛ زیرا این نوع درختان نسبت به سرمای بهاری، مقاوم نبوده و دچار آفت می‌شوند. به همین دلیل، آب و هوای بیابانی و گرمسیری بهترین اقلیم برای آن‌ها خواهد بود. در ادامه، انواع نهال پسته گرمسیری را معرفی می‌کنیم.

  نهال پسته کله قوچی

  یکی از بهترین نهال پسته گرمسیری، که تنها در مناطق بیابانی بهترین رشد و بازده را دارد، نهال پسته کله قوچی است. این نوع پسته، زیر مجموعه گونه فندقی به حساب می‌آید، که بسیار درشت‌تر بوده و طعم خوشمزه‌ای دارد. از سال 5 بعد از کاشت، می‌توان محصول این رقم درخت پسته را برداشت کرد و تا ۱۰۰ سال بعد، همچنان باردهی دارد. از مهم‌ترین نکات برای پرورش نهال پسته کله قوطی، می‌توان به آب و هوای گرم و کنترل رطوبت خاک اشاره کرد.

  بهترین نهال پسته

  نهال پسته احمد آقایی

  یکی از گونه‌های پسته که برای پذیرایی و مجالس، طرفداران زیادی دارد، پسته احمد آقایی است. نهال این گونه پسته، باید در مناطق گرمسیری مانند استان کرمان پرورش داده شود، تا بیشترین محصول را برای کشاورز در بر داشته باشد. با کاشت بهترین نهال پسته احمد آقایی، می‌توانید به مدت ۱۰۰ سال، برداشت محصول مفید داشته باشید؛ مقدار محصول آن، ۱۵ کیلوگرم به ازای هر درخت در سال خواهد بود. بهترین زمان آبیاری برای این نوع درخت نیز هر 10 روز یک بار است.

  نهال پسته اکبری

  گران‌ترین و در عین حال، بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری، از نوع پسته اکبری است. محصول این درخت، قیمت بالایی در بازار داشته و سوددهی خوبی برای کشاورز دارد. از آنجا که درخت پسته اکبری، از نوع زودگل محسوب می‌شود، آب و هوای گرم و خشک بهترین شرایط برای رشد آن خواهد بود. از ۵ سال پس از کاشت نهال پسته اکبری، به مدت ۱۰۰ سال، می‌توانید سود خود را از پرورش آن دریافت کنید. لازم است در هنگام خرید نهال پسته اکبری، به فروشگاه‌ها و افراد مطمئن مراجعه کنید.

  نهال پسته اسرائیلی

  این گونه از نهال نیز برای مناطق گرمسیری، گزینه مطلوبی است؛ زیرا نهال پسته اسرائیلی در زمره درختان دیرگل دسته‌بندی می‌شود. پس از کاشت بهترین نهال پسته اسرائیلی، به مدت ۴ سال باید صبر کنید، تا بتوانید میوه آن را برداشت نمایید. مقدار محصول این درخت در هر سال، نسبت به سایر گونه‌هایی که تا اینجا معرفی کردیم، کمتر و برابر با ۸ کیلوگرم خواهد بود! البته قیمت نهال پسته اسرائیلی نیز نسبت به ارقام یاد شده، بسیار ارزان‌تر و با صرفه‌تر است.

  بهترین روش کاشت نهال در مناطق گرمسیر

  سازگاری یک نهال پسته با آب و هوای گرم و بیابانی، چالش‌های کاشتن و پرورش آن را به حداقل می‌رساند؛ در واقع، اگر در مناطق گرمسیری ساکن هستید، انتخاب بهترین نهال پسته، فرایند کاشت آن و به بار نشستن درخت، کمترین ریسک را دارد! از مهم‌ترین شرایط کاشت نهال پسته در مناطق گرمسیری، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • فاصله استاندارد برای کاشت نهال‌ها؛ باید به صورت 4 در 4 در نظر گرفته شود.
  • نهال پسته گرمسیری، برای رشد و پرورش به ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ متر از سطح دریا نیاز دارد.
  • تراکم خاک برای کاشت نهال گرمسیری، باید نسبتا زیاد باشد.
  • بازه زمانی آبیاری برای نهال‌های گرمسیری، بین ۱۰ تا ۱۵ روز متغیر است. برای مثال، پسته احمد آقایی و کله قوچی باید هر 10 روز یک بار آبیاری شوند؛ در حالی که آبیاری درخت پسته اسرائیلی، تا ۱۵ روز نیز می‌تواند طول بکشد.

  بهترین زمان کاشت نهال پسته در مناطق گرمسیر

  برای کاشت بهترین نهال پسته در مناطق گرمسیری، لازم است در اوایل فصل پاییز اقدام کنید؛ زیرا در روزهای ابتدایی پاییز، گرمی هوا متعادل بوده و خبری از یخبندان و هوای بارانی نیست. ضمن اینکه برای کاشت درختان پسته در مناطق گرمسیر، باید هوا آرام و بدون باد و طوفان باشد.

  اگر بتوانید کاشت نهال را در روزهای ابری و ملایم انجام دهید، بهترین زمان کاشت نهال پسته را انتخاب کرده‌اید! در حالت کلی، کاشت نهال باید در شرایط آب و هوایی مناسب و قبل از یخبندان انجام گیرد، تا ریشه درخت به محیط جدید وفق پیدا کرده و محکم گردد.

  جمع‌بندی

  خرید بهترین نهال پسته، تاثیر مستقیم بر میزان بازده آن دارد. برای انتخاب نهال، باید به شرایط آب و هوایی منطقه دقت نمود. پسته کله قوچی یک نهال پسته گرمسیری است و پسته قزوین، برای مناطق سردسیری مناسب خواهد بود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  0/5 (0 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست