1. گلفروشی آنلاین
 2. pr
 3. همه چیز درباره نهال پسته اکبری (آبیاری + باردهی)

همه چیز درباره نهال پسته اکبری (آبیاری + باردهی)

بدون دیدگاه
 • اگر می‌خواهید یک باغ پسته داشته باشید، حتما لازم است درباره نهال پسته اکبری، نحوه کاشت و شیوه مراقبت از آن، اطلاعات کافی داشته باشید. در اینجا هر آنچه باید درباره درخت پسته اکبری بدانید، آمده است.

  درخت پسته اکبری، از مقاوم‌ترین درخت‌ها به حساب می‌آید، که به دلیل بازده بالای محصول، بسیار پرطرفدار است. اتفاقا میوه این درخت نیز درشت، کشیده و بسیار خوش طعم است؛ به همین دلیل، اغلب کشاورزان همواره به دنبال آن هستند، تا از طریق کاشت این نوع درخت به درآمد خوبی رسیده و در صورت امکان، در صادرات پسته مشارکت داشته باشند. خاک شور، آب شور، آبیاری ماهانه و کوددهی کافی، از جمله شرایط رشد و پرورش پسته اکبری هستند.

  مشخصات نهال پسته اکبری

  پسته اکبری یک درخت بومی ایران است، که در کرمان و خراسان رورش پیدا می‌کند؛ البته اصل نهال پسته اکبری به کرمان منصوب است! به نقل از اصل تبریز: «پسته اکبری حدود ۷۰ سال پیش در شهر انار، توسط آقای اکبر تاج آبادی به وجود آمده است. آن هم به این دلیل که هر روز، پیوندهای مختلف را به درختان می‌زد! با کیفیت‌ترین پسته اکبری کشور در شهر انار و رفسنجان به عمل می‌آید و بهترین نوع آن، از دو طرف چاک و با انس پایین می‌باشد.»

  شرایط کاشت نهال پسته اکبری

  نهال این نوع پسته، نسبت به سرما مقاوم بوده و در خاک شور، رشد مناسبی دارد. از سوی دیگر، برای آبیاری این نوع درخت پرطرفدار، می‌توان از آب شور استفاده کرد. مقاومت درخت‌های پسته اکبری در مقابل باد بسیار بالا است. با توجه به همه این ویژگی‌ها، به نظر می‌رسد که کاشت و برداشت پسته اکبری در مناطق سردسیر، بادخیز و دارای خاک و آب شور، بلامانع خواهد بود.

  اگر به عکس درخت پسته اکبری دقت کنید، متوجه می‌شوید که نهال پسته اکبری، در مقایسه با درخت انواع پسته مانند احمد آقایی یا فندقی، قد کوتاه‌تری دارد؛ به طوری که در ارتفاع ۵ متری از سطح زمین، می‌توان به بالاترین شاخه‌های درخت دسترسی پیدا کرد! به همین دلیل، برداشت پسته از این درخت‌ها راحت‌تر خواهد بود.

  نهال پسته اکبری

  زمان برداشت محصول از درخت‌های پسته اکبری

  نهال پسته اکبری، پس از ۵ سال، به یک درخت بالغ تبدیل می‌شود! کشاورزانی که درخت پسته اکبری را در زمین خود می‌کارند، از سال پنجم به بعد می‌توانند نسبت به آن، دید تجاری داشته باشند. هر چند در سال‌های قبل از آن نیز نهال پسته اکبری، میوه می‌دهد؛ اما چیدن میوه قبل از رسیدن آن، به رشد و تنومند شدن خود درخت کمک خواهد کرد که در نهایت، منجر به پربارتر شدن آن در سال پنجم به بعد خواهد شد.

  نهال پسته اکبری

  میزان آبیاری پسته اکبری

  سن درخت و شرایط آب و هوایی، دو فاکتور مهم در تعیین میزان آبیاری پسته اکبری هستند. به این معنا که نهال پسته اکبری در سال اول تا سوم، باید هر ۷ تا ۱۰ روز یک بار آبیاری شود. از شروع سال چهارم تا سال ششم، تقریبا ۲ تا ۳ هفته یک بار لازم است آبیاری انجام گیرد؛ اما با بالغ شدن درخت پسته پیوندی اکبری، آبیاری درختان باید هر یک ماه یک بار تکرار شود. ناگفته نماند که مقدار آب مورد نیاز برای هر درخت در فصل بهار ۲ لیتر و در فصل تابستان ۳ لیتر است. اما با شروع فصل سرد سال، میزان آب مورد نیاز درخت پسته کمتر می‌گردد.

  میزان باردهی درخت پسته اکبری چقدر است؟

  اینکه درخت پسته اکبری تا چه حد بازده داشته باشد، به شرایط پرورش درخت و مرغوب بودن نهال آن بستگی دارد. در واقع، اگر کوددهی، آبیاری، هرس کردن و برداشت محصول، به صورت اصولی انجام گیرد، می‌توان درخت پسته اکبری را یک درخت پربار دانست؛ به طوری که به ازای هر درخت، حدود ۲۰ کیلوگرم پسته قابل برداشت است. به این ترتیب، اگر یک هکتار باغ پسته داشته باشید، همه ساله می‌توانید حدود ۷ تا ۸ تن پسته اکبری از زمین خود برداشت کنید!

  زمان گلدهی درخت پسته اکبری

  درخت پسته اکبری از ۲۱ فروردین، به مدت ۱۱ روز، شروع به گلدهی می‌کند و در ماه شهریور، میوه آن قابل برداشت است. در اصل گل‌های درخت پسته از تیر ماه تبدیل به میوه شده و تا شهریور ماه، به میوه‌ای کاملا رسیده تبدیل می‌شوند.

  برای گلدهی درخت پسته اکبری، حتما باید به ازای هر ۱۰ درخت ماده، یک عدد نهال پسته نر نیز کاشته شود، تا باربری نهال پسته به درستی انجام گیرد.

  در نظر داشته باشید که نهال پسته اکبری، در فاصله‌های زمانی چند ساله، باردهی قابل قبولی دارد؛ به همین دلیل، سهم این نوع پسته از بازار آجیل ایران، نسبتا کم بوده و همین مساله نیز، منجر به گرانتر شدن قیمت آن نسبت به سایر انواع پسته شده است.

  فاصله استاندارد درختان پسته اکبری از یکدیگر

  یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در احداث باغ پسته اکبری در نظر گرفته شود، فاصله نهال‌ها از یکدیگر است. در واقع، درخت پسته اکبری زمانی بهترین رشد را دارد، که نور و گرمای خورشید را به طور کامل دریافت کند. بنابراین سایه اندازی بر روی نهال پسته اکبری، تاثیر عکس داشته و از رشد و باردهی قابل قبول آن، جلوگیری به عمل می‌آورد. فاصله درختان از یکدیگر بر روی یک ردیف، باید حداقل ۴ متر بوده و فاصله ردیف‌ها از یکدیگر باید به ۶ متر برسد؛ در این صورت، فضای کافی برای رشد شاخه‌های درختان فراهم می‌گردد.

  نهال پسته اکبری

  آیا نهال درخت پسته اکبری به کود نیاز دارد؟

  اگر می‌خواهید درخت پیوندی پسته اکبری شما گلدهی و باردهی مناسبی داشته باشد، باید حتما در فواصل زمانی مشخص، به آن کود بدهید. کود دامی، مناسب‌ترین نوع کود برای درختان پسته اکبری هستند، که به ازای هر هکتار، حدود ۵ تن از این نوع کود لازم است.

  قیمت نهال پسته پیوندی اکبری

  نهال پسته پیوندی اکبری، در واقع نهالی است که پس از کاشت، آماده میوه دادن است. قیمت نهال پسته پیوندی اکبری، در مقایسه با انواع درخت پسته گران‌تر است؛ مسلما همین مساله، می‌تواند قیمت پسته اکبری را گران کند.

  پیوند پسته اکبری باید توسط افراد متخصص انجام گیرد؛ در غیر این صورت، نهال مورد نظر باردهی مناسبی نخواهد داشت. همچنین، برای خرید نهال پسته اکبری، حتما باید از طریق افراد مطمئن اقدام کنید تا با خرید درختان با کیفیت و نهال اصل، بتوانید محصولی با کیفیت را برداشت کرده و با فروش آن، تجارت خود را راه‌اندازی نمایید.

  جمع بندی

  نهال پسته اکبری هر چند سال یکبار باردهی دارد. با اینکه این نوع درخت، در برابر سرما، شوری آب و خاک و همچنین باد شدید، مقاومت کافی دارد، اما تعلل درخت پسته اکبری در باردهی، باعث شده تا فراوانی این نوع آجیل در بازار کمتر باشد! از طرفی، قیمت پسته اکبری گران‌تر از سایر انواع پسته بوده و معمولا برای پذیرایی در مراسم خاص و مهمانی‌های مجلل، مصرف می‌گردد.

  به این ترتیب، هنگامی که قصد خرید پسته اکبری را دارید، حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید، تا از تازگی و کیفیت آن مطمئن باشید. فروشگاه اصل تبریز یکی از بهترین فروشگاه‌هایی است، که شما می‌توانید در هر زمان از سال، تازه‌ترین پسته اکبری را با قیمت مناسب تهیه کنید.

  جدول مشخصات نهال پسته اکبری
  زمان گلدهی از 21 فروردین به مدت 11 روز
  زمان میوه دادن تیر ماه
  زمان برداشت محصول شهریور ماه
  ارتفاع درخت حداکثر 5 متر
  خاک مورد نیاز در خاک شور امکان رشد دارد.
  آب مورد نیاز می‌توان آن را با آب شور، آبیاری کرد.
  اقلیم آب و هوایی مناسب سردسیر
  مقدار کود مورد نیاز 5 تن کود دامی به ازای هر هکتار
  شرایط باردهی به ازای هر 10 درخت ماده باید یک درخت نر کاشته شود.
  زمان آب دهی از 7 روز تا یک ماه متغیر است.
  مقدار آب مورد نیاز به ازای هر درخت 2 لیتر آب در فصل بهار و 3 لیتر در فصل تابستان
  مقدار باردهی 20 کیلوگرم به ازای هر درخت؛ 7 تا 8 تن به ازای هر هکتار
  شروع بازدهی اقتصادی از سال پنجم

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  0/5 (0 Reviews)

  راهنمای خرید

  سفارش از طریق تلفن و واتس آپ 09113818646 مهندس همتی :
  موقعیت گلخانه :استان گیلان
  ارسال شهرستان اتوبوسی و به انبار ترمینال مقصد خواهد بود ( باربری )

  ارسال به سراسر ایران

  خرید حضوری:
  آدرس نهالستان: گیلان - پره سر - رو به روی ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع

  خدمات ما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست